Berlin: zbliża się referendum w sprawie nauki religii w szkole
2009-04-15 00:00:00
Na niespełna dwa tygodnie przed mającym się odbyć w Berlinie referendum w sprawie wolnego wyboru między religią i etyką w szkołach publicznych, zaostrza się konflikt wokół tej sprawy. Tuż przed świętami Wielkanocnymi lewicowa polityk Petra Pau zarzuciła katolikom, że domagając się wprowadzenia religii jako przedmiotu obowiązkowego do szkół uprawiają „wyprawę krzyżową”.
Z drugiej strony przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch wyraził zaniepokojenie, że Senat Berlina w zależności od większości politycznej ogłasza czym jest etyka. Hierarcha skrytykował w radio niemieckim berliński model nauczania etyki. Jego zdaniem, w obecnej koncepcji uczniowie nie mają prawdziwej możliwości wyboru, a to rodzice powinni móc decydować o tym, czy dziecko powinno chodzić na lekcje religii czy etyki .
26 kwietnia br. 2,45 miliona uprawnionych do głosowania mieszkańców Berlina będzie mogło się wypowiedzieć, czy religia, która jest obecnie przedmiotem dodatkowym, ma wejść do programów szkolnych jako przedmiot obowiązkowy alternatywny dla etyki.
W dniach poprzedzających referendum SPD i partie lewicowe zapowiedziały umieszczenie w mieście ponad 28 tysięcy różnej wielkości plakatów, a „Pro Reli“ – 500 bilbordów.
Aby oba przedmioty – religia i etyka – miały równe prawa, musi zagłosować 610 tys. osób uprawnionych do głosowania.
Berlińska Komunikacja Miejska BVG zabrania wszelkiej reklamy religijnej i światopoglądowej w swoich pojazdach, na dworcach i przystankach. Odpowiednią decyzję w tej sprawie potwierdził na łamach „Berliner Morgenpost“ rzecznik BVG Klaus Wazlak. Poinformował, że w związku z mającym się odbyć referendum i konfliktami wokół niego komunikacja miejska nie będzie przyjmowała żadnych reklam z tym związanych, a już istniejące zostaną usunięte.
Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą, nauka religii w szkołach państwowych jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Wyjątki są możliwe tylko dla tych krajów związkowych, w których 1 stycznia 1949 r. obowiązywała inna regulacja prawna. Takim krajem związkowym jest Berlin.
Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...