Berlin: zbliża się referendum w sprawie nauki religii w szkole
2009-04-15 00:00:00
Na niespełna dwa tygodnie przed mającym się odbyć w Berlinie referendum w sprawie wolnego wyboru między religią i etyką w szkołach publicznych, zaostrza się konflikt wokół tej sprawy. Tuż przed świętami Wielkanocnymi lewicowa polityk Petra Pau zarzuciła katolikom, że domagając się wprowadzenia religii jako przedmiotu obowiązkowego do szkół uprawiają „wyprawę krzyżową”.
Z drugiej strony przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch wyraził zaniepokojenie, że Senat Berlina w zależności od większości politycznej ogłasza czym jest etyka. Hierarcha skrytykował w radio niemieckim berliński model nauczania etyki. Jego zdaniem, w obecnej koncepcji uczniowie nie mają prawdziwej możliwości wyboru, a to rodzice powinni móc decydować o tym, czy dziecko powinno chodzić na lekcje religii czy etyki .
26 kwietnia br. 2,45 miliona uprawnionych do głosowania mieszkańców Berlina będzie mogło się wypowiedzieć, czy religia, która jest obecnie przedmiotem dodatkowym, ma wejść do programów szkolnych jako przedmiot obowiązkowy alternatywny dla etyki.
W dniach poprzedzających referendum SPD i partie lewicowe zapowiedziały umieszczenie w mieście ponad 28 tysięcy różnej wielkości plakatów, a „Pro Reli“ – 500 bilbordów.
Aby oba przedmioty – religia i etyka – miały równe prawa, musi zagłosować 610 tys. osób uprawnionych do głosowania.
Berlińska Komunikacja Miejska BVG zabrania wszelkiej reklamy religijnej i światopoglądowej w swoich pojazdach, na dworcach i przystankach. Odpowiednią decyzję w tej sprawie potwierdził na łamach „Berliner Morgenpost“ rzecznik BVG Klaus Wazlak. Poinformował, że w związku z mającym się odbyć referendum i konfliktami wokół niego komunikacja miejska nie będzie przyjmowała żadnych reklam z tym związanych, a już istniejące zostaną usunięte.
Zgodnie z niemiecką ustawą zasadniczą, nauka religii w szkołach państwowych jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Wyjątki są możliwe tylko dla tych krajów związkowych, w których 1 stycznia 1949 r. obowiązywała inna regulacja prawna. Takim krajem związkowym jest Berlin.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.