Berlińczycy nie poparli w referendum inicjatywy ”Pro Reli”
2009-05-04 00:00:00
Religia będzie w Berlinie nadal przedmiotem fakultatywnym, dodatkowo wybieranym przez uczniów, natomiast jako przedmiot obowiązkowy pozostaje etyka. Zadecydowało o tym referendum w tej sprawie przeprowadzone 26 kwietnia. Analizując wynik można zauważyć, że najwięcej osób uczestniczących w referendum pochodziło z zachodnich dzielnic Berlina a najmniej – z dawnego Berlina Wschodniego.
Tylko 14,2 proc. uprawnionych do głosowania opowiedziało się za inicjatywą „Pro Reli”. Aby referendum było ważne, swoje „tak” musiało wypowiedzieć 25 proc. W referendum uczestniczyło 29,2 proc. wyborców.
W tej sytuacji w szkołach Berlina, począwszy od siódmej klasy, obowiązkowym przedmiotem pozostaje nadal wprowadzona przed trzema laty etyka, a religia przedmiotem dodatkowym, dowolnie wybieranym przez uczniów jako „kółko naukowe”.
Według Krajowego Biura Wyborczego 51,3 proc. Berlińczyków biorących udział w głosowaniu opowiedziało się przeciwko powrotowi religii, a za nim – 48,5 proc. Było to o wiele mniej głosów, niż spodziewali się inicjatorzy referendum – obywatelska inicjatywa „Pro Reli”. Przeciwników wprowadzenia religii jako przedmiotu obowiązkowego wsparli lewicowa koalicja SPD/PDS oraz Senat Berlina a zwolenników Kościół, protestanci, CDU i FDP, gmina żydowska i niektóre organizacje muzułmańskie, a także niektórzy znani socjaldemokraci, jak np. Wolfgang Thierse, wiceprzewodniczący niemieckiego Bundestagu, czy minister spraw zagranicznych, Frank-Walter Steinmeier.
Referendum poprzedziła trwająca wiele tygodni dyskusja. O udziale w referendum przypominały mieszkańcom plakaty w całym mieście. Inicjatywę wsparł papież Benedykt XVI i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Przewodniczący inicjatywy „Pro Reli”, berliński adwokat Christoph Lehmann przyznaje, że to była porażka: „Jak widać, nie osiągnęliśmy kworum, ale jednocześnie poruszyliśmy opinię publiczną w Berlinie” – cytuje jego reakcję „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Według arcybiskupa Berlina, kard. Georga Sterzinskyego, obywatelska inicjatywa „zachęciła do dalszej walki”.
– To bardzo bolesny wynik – oświadczył abp Robert Zollitsch. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w specjalnym oświadczeniu wyraził ubolewanie, że tak ważny problem nie mógł być rozwiązany. Jednocześnie abp Zollitsch zwrócił uwagę, że mimo wszystko to referendum miało i "dobrą stronę". – Nigdy bowiem dotąd wiara i religia nie były w sposób tak wyraźny obecne na ulicach i w debatach prowadzonych w stolicy Niemiec. Wspólne zaangażowanie chrześcijan, żydów i muzułmanów spotkało się z uznanie w całych Niemczech i dowiodło, że wzajemne porozumienie i wspólne polityczne działania są możliwe - stwierdził abp Zollitsch.
Kard. Sterzinsky podkreślił, że choć nie udało się obudzić dostatecznego zainteresowania problematyką religii i jej nauczania w szkołach, „będziemy w dalszym ciągu starać się zapewnić religii odpowiednie miejsce w szkołach, gdyż nauka religii jest korzyścią dla całego społeczeństwa”. Metropolita Berlina raz jeszcze stwierdził, że religia nie jest sprawą tylko prywatną. Zapewnił, że również w przyszłości Kościół pozostanie „sprawą publiczną” i pragnie być dla ludzi „we wspólnotach, w instytucjach Caritas i w szkołach”.
Według niemieckiej Ustawy Zasadniczej religia jest normalnym przedmiotem obowiązkowym w szkołach. Wyjątki są możliwe tylko dla tych krajów związkowych, w których 1 stycznia 1949 r. obowiązywała inna zasad (tzw. klauzula z Bremy). Takim krajem związkowym jest Berlin.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.