Białoruś: aborcja zabija naród

2009-03-26 00:00:00
Białoruś: aborcja zabija naród

Białoruś wymiera. Mimo że nawet władze zaniepokojone są statystykami, według których każdego roku społeczność zmniejsza się o 50 tys., aborcja wciąż zalecana jest oficjalnie. Każdy lekarz dysponuje listą 12 przypadków, w których zobowiązany jest nalegać na „przerwanie ciąży” swojej pacjentki. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy kobieta jest rozwiedziona, gdy jej mąż jest w więzieniu, a nawet, gdy po prostu jedna osoba w rodzinie nie pracuje.

Z mojej rozmowy z głównym ginekologiem Mińska wynika, że problem aborcji dotyczy na Białorusi nawet 90 proc. kobiet! Statystyczna Białorusinka dokonuje w życiu 2, czy 3 zabiegów – mówił duszpasterz pracujący w stolicy. – Dlatego też tak wiele kobiet wcześnie umiera. Ja sam prawie codziennie mam pogrzeb kobiety pięćdziesięciokilkuletniej. A oni mówią, że to Czarnobyl – dodaje.

Katecheza, formacja, świadectwo - tego wszystkiego społeczeństwo białoruskie pozbawione było przez lata. Skutki widać choćby śledząc dramatyczne statystyki rozpadu małżeństw. Dlatego w diecezjach tworzone jest duszpasterstwo rodzinne, poradnie, kursy przedmałżeńskie. Pojawiają się też środowiska pro life, które próbują uświadamiać ludziom, czym jest aborcja - traktowana przez większość obywateli jako normalny środek regulacji urodzeń.

Misja Matki Bożej Fatimskiej działa w Mińsku. Prowadzą ją świeccy. Zaangażowanych jest w sumie kilkadziesiąt osób, w tym lekarze. Informują na temat istoty i skutków przerywania ciąży, przedstawiają naukę Kościoła o wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prowadzą też poradnictwo rodzinne. – Chodzą np. do miejsc, klinik, gdzie dokonywane są «zabiegi». Rozmawiają z ludźmi, próbują ich odwieść od tego czynu, przekonują też lekarzy. Organizują spotkania z młodzieżą, w szkołach, na uniwersytetach – opowiada KAI bp Antoni Dziemianko.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.