Białoruś: kończy się peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Episkopat dziękuje Instytutowi ks. Piotra Skargi

2013-08-21 00:00:00
Białoruś: kończy się peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Episkopat dziękuje Instytutowi ks. Piotra Skargi
Relikwie świętej peregrynowały po Białorusi od 1 czerwca do 28 sierpnia po Białorusi. To 76. kraj na pielgrzymim szlaku św. Teresy, którą Pius X nazwał „największą świętą naszych czasów”. Relikwie nawiedziły 115 kościołów i kaplic. Organizację peregrynacji wsparł Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi.


„Czuję, że moja misja właśnie teraz się zacznie, mam sprawić, aby ludzie kochali Boga, tak jak ja Go kocham. Moją misją jest uczyć dusze małej drogi. Jeśli Bóg spełni te prośby, pobyt w niebie spędzę na ziemi, aż do skończenia świata. Tak, niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi. Po śmierci spuszczać będę na ziemię deszcz róż” – tłumaczyła przed śmiercią św. Teresa. Pius X wskazywał, że święta „mówi nam, co ma prawdziwą i wielką wartość w oczach Boga: nie wielkości zewnętrzne i wspaniałości tego świata, nie skarby tej ziemi, ani żadne dobra doczesne, które zdawałyby się nam wystarczać. Prawdziwy skarb znajduje się w nas - Bóg szuka go w naszym sercu”.


Organizację peregrynacji wsparł Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi. „Jestem ogromnie wdzięczny, że to wielkie dzieło, w postaci Peregrynacji Relikwii św. Teresy z Lisieux, mogło dokonać się przy Waszym udziale. Słowa wdzięczności kieruję zarówno do Zarządu Fundacji Piotra Skargi w Krakowie jak również do Wszystkich, którzy w spierają Waszą działalność” – napisał przesyłając pasterskie błogosławieństwo biskup Antoni Dziemianko, sekretarz Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi.



Źródło: PCh24.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.