Białystok: Odszkodowanie za uniemożliwienie czynienia zła
2008-07-07 00:00:00
Ponad 100 tys. zł odszkodowania oraz 2 tys. zł comiesięcznej renty zasądził białostocki sąd apelacyjny, małżeństwu z Łomży od miejscowego szpitala, za odmowę badań prenatalnych. Pacjentka poprosiła o nie, bo pierwsze dziecko urodziła z ciężką wadą genetyczną i uzależniała los kolejnego właśnie od tego badania. Gdy także drugie dziecko urodziło się z tą samą wadą - podała szpital do sądu. - Jak można domagać się odszkodowania za to, że ktoś nie popełnił zabójstwa? – pyta tymczasem teolog moralista ks. prof. Józef Zabielski.
Był to już wyrok II instancji i jest prawomocny. Tym samym sąd utrzymał w mocy większą cześć orzeczenia I instancji, przyjmując co do zasady, że wszelkie jego ustalenia były prawidłowe i właściwe.
Przyznając państwu Wojnarowskim pieniądze za odmowę badań prenatalnych, sąd pierwszej instancji uznał, że gdy pani Wojnarowska była w ciąży z drugim dzieckiem, naruszone zostały prawa małżeństwa do planowania rodziny i uniemożliwiono im ewentualne podjęcie decyzji dotyczącej aborcji.
Ks. prof. dr hab. Józef Zabielski teolog moralista, profesor Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uznał, że motywacja Wojnarowskiej, domagającej się od szpitala satysfakcji finansowej za to, że uniemożliwiono jej badań prenatalnych to „kuriozum”. - Jak sama mówi, gdyby wiedziała, że drugie jest chore, to z pewnością by się tej ciąży pozbyła. A więc krzywda niejako zawarta jest w tym, że uniemożliwiono jej zabicie dziecka. Jak można domagać się odszkodowania, że ktoś nie popełnił zabójstwa? – pyta moralista.
Zdaniem ks. Zabielskiego w tym wypadku można też mówić o odwróceniu pewnego porządku logicznego, bo chodzi o żądanie odszkodowania za uniemożliwienie uczynienia zła. - Tego rodzaju argumentacja nie mieści się w głowie. Czym innym jest pomoc w wychowaniu chorego dziecka - tego może się domagać - ale w tym wypadku, ta pomoc ma być niejako karą dla szpitala za to, że uniemożliwił uczynienie zła. Można zapytać dlaczego szpital, jego fundusze mają być przeznaczone na wypłacanie komuś pomocy, podczas gdy istnieją inne instytucje państwowe, które są z natury do tego powołanie aby właśnie pomagać w wychowaniu dzieci?
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.