Białystok: w ścianie Domu Dziecka zamontowano ”okno życia”
2009-05-08 00:00:00
Od wczoraj w Białymstoku działa „okno życia”, szansa na życie dla niechcianych dzieci. To możliwość dla matek, które nie chcą lub nie mogą opiekować się nowo narodzonym dzieckiem. Jeśli trafi ono do „okna życia", najpierw będzie zawiezione na badania do szpitala, a następnie - adoptowane.
Białostockie „okno” otwierane jest z dwóch stron, ma szybę z weneckim lustrem i wychodzi na ulicę Wylotną. Matka, która nie może lub nie chce wychowywać noworodka, będzie mogła anonimowo wejść na teren Domu Dziecka, otworzyć okno i zostawić w specjalnym koszyczku dziecko. Będzie mogła też wyjść anonimowo na ruchliwą ulicę.
Gdy ktoś otworzy okno i w koszyczku znajdzie się dziecko, wówczas automatycznie włączy się sygnał w urządzeniach, które będą mieli przy sobie wychowawcy. – Gdy w koszyku pojawi się noworodek, najpierw zostanie przewieziony do szpitala na badania. Potem trafi prosto do nas i już my będziemy nim opiekować się. A już po około trzech miesiącach taki niemowlak może znaleźć nową rodzinę - wyjaśnił Wojciech Kucerow, wicedyrektor Domu Dziecka.
Dyrektor Domu Dziecka przy ul. Słonimskiej, gdzie znajduje się „okno życia”, Krystyna Majewska powiedziała, że okno powstało z myślą o matkach, które nie mogą lub nie chcą wychowywać nowo narodzonych dzieci. Gdy zostawią w „oknie” dziecko, będzie to równoznaczne ze zrzeczeniem się praw do niego i że nie będą wobec nich wyciągnięte żadne konsekwencje prawne.
W najbliższym czasie w Białymstoku odbędzie się też kampania informacyjna na temat tej inicjatywy - w różnych miejscach rozdawane będą ulotki.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.