Biskup Orlando: wojny kulturowe są dalekie od zakończenia

2008-07-02 00:00:00
Biskup Orlando: wojny kulturowe są dalekie od zakończenia

W USA nie cichną komentarze w sprawie zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych w Kalifornii. Decyzję stanowego Sadu Najwyższego w tej sprawie potępił ostatnio biskup Orlando Thomas Wenski, który określił ją mianem „skrajnego aktywizmu sędziowskiego”. Hierarcha przypomniał jednocześnie, że toczące się „wojny kulturowe” w społeczeństwie są dalekie od zakończenia – donosi CatholicNewsAgency.

Biskup napisał na łamach gazety „The Ocala Star Banner”, że propagatorzy „małżeństw” homoseksualnych błędnie nazywają ich przeciwników nietolerancyjnymi bigotami. „Obrona małżeństwa jako monogamicznego związku pomiędzy jednym mężczyzną a jedną kobietą nie jest bigoterią. Także wysiłki tych, którzy starają się chronić tradycyjnie rozumiane małżeństwo w konstytucjach stanowych lub federalnej, nie można nazywać nietolerancyjnymi” – zaznaczył bp Wenski.

Hierarcha oskarżył propagatorów małżeństw homoseksualnych o „narzucanie własnych poglądów i stylu życia większości społeczeństwa” wskutek redefinicji małżeństwa, które ma obejmować także związki jednopłciowe. „Kiedyś zgodnie z prawem zostanie wykorzystany przymus państwa do karania tych, którzy odmówią uznania małżeństw gejowskich” – przestrzegł biskup.

Zaznaczył, że prawo, które zezwoli na „związki małżeńskie” osób tej samej płci, zobowiąże urzędników państwowych do udzielania „ślubów” parom homoseksualnym. Szkoły publiczne będą musiały nauczać o „małżeństwach homoseksualnych” bez względu na sprzeciw rodziców w tej sprawie. W tej sytuacji nawet Pierwsza poprawka do konstytucji będzie w imię prawa naruszana.

Biskup Wenski podkreślił, że małżeństwo „ma w pierwszej kolejności zajmować się wychowaniem dzieci, które wydają się być lepiej ukształtowane dzięki ojcu i matce, którzy są sobie poślubieni”. Hierarcha stwierdził, że w interesie państwa jest wspieranie tradycyjnych małżeństw, by pomóc rozwijać się prawidłowo przyszłym pokoleniom.

Biskup napisał także, że „wojny kulturowe” są dalekie od zakończenia. Mianem „wojny kulturowej” określił konflikt pomiędzy „zdolnością pojmowania człowieka a jego stosunkiem do prawdy oraz rzeczywistości”.

Z jednej strony mamy aktywistów homoseksualnych promujących tzw. małżeństwa jednopłciowe, którzy utrzymują, że w zasadzie każdy może tworzyć własną rzeczywistość. Ta strona powołuje się na radykalną autonomię, przez co prawda nie jest określana przez naturę rzeczy lecz według własnego upodobania. Zdaniem biskupa jest to „recepta na tyranię”.

Druga strona uważa, że kobiety czy mężczyźni „nie są stwórcami samych siebie lecz stworzeniami”. „Prawda – pisze biskup Wenski – nie jest tworzona lecz dana i dlatego musi odzwierciedlać naturę rzeczy. Podejście to obiecuje, że wolność można osiągnąć jedynie poprzez przylgnięcie do obiektywnej prawdy, której nie możemy ani nigdy nie będzie można wymyślić”.

Źródło: Catholic News Agency, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.