Katoliccy biskupi Angoli oraz diecezji São Tomé na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej jednoznacznie potępili ataki na rodzinę, do jakich dochodzi w nowoczesnych środkach przekazu. Apel hierarchów nawiązuje do obecnych działań rządu Angoli, który dąży do uchwalenia prawa legalizującego aborcję.
Biskupi w liście pasterskim przypomnieli, że rodzina, będąca „domowym Kościołem”, jest „podstawową komórką Kościoła społeczeństwa”. Zwrócili uwagę, że jest ona nieustannie atakowana przez media i internet, które, choć mają wiele zalet, zatruwają „duszę rodziny”. „W wielu przypadkach edukację dzieci, zwłaszcza w wielkich miastach, powierza się telewizyjnym serialom, filmom i programom nieodpowiednim dla nich, będących poza kontrolą rodziców” – napisali biskupi.
Podkreślili, że dzieci, pozostawione same sobie, są narażone na przemoc, pornografię i inne niszczycielskie działania. Ich zdaniem, takie zjawiska jak aborcja czy brak autorytetu rodzicielskiego, niedojrzałe więzi i małżeństwa to antywartości, rozpowszechnianie przez telewizję i intrenet. Episkopat wskazał też na inne zjawiska, niszczące rodzinę, jak np. związki pozamałżeńskie, przemoc domowa, poligamia, praktyki okultystyczne, fałszywe oskarżenia o czary czy warunki pracy, sprzyjające rozpadowi rodziny.
W swym liście pasterskim biskupi podkreślili łączność z papieżem, który w dniach 18-20 listopada odwiedził Benin w ramach swej drugiej podróży do Afryki i nawiązali do II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów w październiku 2009 r. W tym kontekście wezwali do wszechstronnej ewangelizacji rodzin, kładąc nacisk na poprawę jakości kursów przedmałżeńskich, wsparcie dla rodzin na poziomie parafii, programy terapeutyczne adresowane dla nadużywających narkotyków i alkoholu oraz na pomoc materialną dla rodzin pogrążonych w biedzie.
Hierarchowie z dwóch byłych afrykańskich kolonii portugalskich: Angoli oraz Wysp Św. Tomasza i Książęcej tworzą jedną Konferencję Biskupią z dwoma sekretariatami w stolicach obu państw - Luandzie i São Tomé. Na jej czele stoi obecnie arcybiskup Lubango w Angoli - Gabriel Mbilingi.
Źródło: KAI