Biskupi Angoli: telewizja i internet zatruwają rodziny

2011-11-25 00:00:00
Biskupi Angoli: telewizja i internet zatruwają rodziny

Katoliccy biskupi Angoli oraz diecezji São Tomé na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej jednoznacznie potępili ataki na rodzinę, do jakich dochodzi w nowoczesnych środkach przekazu. Apel hierarchów nawiązuje do obecnych działań rządu Angoli, który dąży do uchwalenia prawa legalizującego aborcję.

Biskupi w liście pasterskim przypomnieli, że rodzina, będąca „domowym Kościołem”, jest „podstawową komórką Kościoła społeczeństwa”. Zwrócili uwagę, że jest ona nieustannie atakowana przez media i internet, które, choć mają wiele zalet, zatruwają „duszę rodziny”. „W wielu przypadkach edukację dzieci, zwłaszcza w wielkich miastach, powierza się telewizyjnym serialom, filmom i programom nieodpowiednim dla nich, będących poza kontrolą rodziców” – napisali biskupi.
 
Podkreślili, że dzieci, pozostawione same sobie, są narażone na przemoc, pornografię i inne niszczycielskie działania. Ich zdaniem, takie zjawiska jak aborcja czy brak autorytetu rodzicielskiego, niedojrzałe więzi i małżeństwa to antywartości, rozpowszechnianie przez telewizję i intrenet. Episkopat wskazał też na inne zjawiska, niszczące rodzinę, jak np. związki pozamałżeńskie, przemoc domowa, poligamia, praktyki okultystyczne, fałszywe oskarżenia o czary czy warunki pracy, sprzyjające rozpadowi rodziny.
 
W swym liście pasterskim biskupi podkreślili łączność z papieżem, który w dniach 18-20 listopada odwiedził Benin w ramach swej drugiej podróży do Afryki i nawiązali do II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów w październiku 2009 r. W tym kontekście wezwali do wszechstronnej ewangelizacji rodzin, kładąc nacisk na poprawę jakości kursów przedmałżeńskich, wsparcie dla rodzin na poziomie parafii, programy terapeutyczne adresowane dla nadużywających narkotyków i alkoholu oraz na pomoc materialną dla rodzin pogrążonych w biedzie.
 
Hierarchowie z dwóch byłych afrykańskich kolonii portugalskich: Angoli oraz Wysp Św. Tomasza i Książęcej tworzą jedną Konferencję Biskupią z dwoma sekretariatami w stolicach obu państw - Luandzie i São Tomé. Na jej czele stoi obecnie arcybiskup Lubango w Angoli - Gabriel Mbilingi.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.