Biskupi Hiszpanii: aborcja nie jest prawem

2009-06-19 00:00:00

Zamach na poczęte życie, który stał się „prawem”, w żadnym wypadku nie może być uważany za prawo – przypomnieli biskupi hiszpańscy. Na zakończenie posiedzenia swej Komisji Stałej Hiszpańska Konferencja Biskupia wydała Deklarację w sprawie projektu „Ustawy aborcyjnej”, nad którym toczy się obecnie ożywiona dyskusja w całym kraju.

„Najbardziej bodaj ponurym aspektem projektu jest jego dążenie do określenia aborcji jako prawa, które winno być chronione przez państwo” – stwierdzili hierarchowie. Zwrócili uwagę, że ustawodawca wprowadza okres 14 tygodni, w czasie których matka może całkowicie samowolnie rozstrzygać o życiu lub śmierci dziecka, które nosi w swym łonie. „Jednakże prawo do życia nie jest przyzwoleniem ze strony państwa, ale jest prawem wcześniejszym niż samo państwo, które ma obowiązek chronić je” – stwierdza dokument episkopatu. Domaga się od władz ustalenia okresu, w którego ramach praktyka aborcji pozostanie zamachem na prawo do życia.

Hierarchowie wskazują następnie, że „włączenie aborcji do środków uważanych za niezbędne dla troski o zdrowie jest samo w sobie poważnym kłamstwem”. Usuwanie ciąży nigdy nie jest leczeniem, ale zawsze oznacza zabójstwo – podkreślili autorzy dokumentu. Zaznaczyli, że prawdziwa polityka zdrowotna musi zawsze brać pod uwagę nie tylko zdrowie matki ciężarnej, ale także życie i zdrowie dziecka, które ma się urodzić.

Biskupi odnieśli się z kolei do faktu, że projekt nigdzie nie wyjaśnia, dlaczego rozczłonkowuje ciążę na trzy okresy, usiłując w ten sposób wydzielić różne sposoby traktowania bytu ludzkiego w czasie jej trwania. W takim wypadku „konieczne jest udowodnienie irracjonalnego stwierdzenia, wedle którego w pewnym określonym czasie żywa istota, będąca wytworem zapłodnienia ludzkiego, nie jest istotą ludzką, gdyż bardzo trudno będzie przyznać, że tak naprawdę jest, a zarazem stwierdzić, że można ją pozbawić życia tylko dlatego, że tak postanawia osoba, która ją nosi”. „To tak, jakby uznać prawo do zabicia istoty niewinnej” – stwierdzili hierarchowie hiszpańscy.

Przypomniawszy, że państwo nie wspiera kobiety, aby oszczędzić jej urazów związanych z aborcją i jej ciężkich skutków, biskupi podkreślili, że „eliminacja życia nie jest sprawą jedynie prywatną”. Przeciwnie – chodzi o akt o wielkim znaczeniu publicznym, życie poczęte jest bowiem podstawowym elementem tworzącym dobro wspólne, zasługującym na szczególną ochronę i wsparcie. Deklaracja wzywa do rozwijania polityki ochrony macierzyństwa/ojcostwa, która – zdaniem biskupów – jest w ich kraju znacznie opóźniona „w porównaniu z naszymi sąsiadami”.

Dokument przypomina ponadto, że forsując obecny projekt ustawy państwo chce narzucić wszystkim obywatelom określone wychowanie seksualne – proaborcyjne i inspirowane ideologią gender (czyli społeczno-kulturowej tożsamości płciowej). Tymczasem „każda istota ludzka jest sama w sobie świętym darem dla swych rodziców i dla całego społeczeństwa” i „nigdy nie wolno jej uważać za przedmiot podporządkowany pragnieniu innych osób” – przypomnieli biskupi. Podkreślili, że losów życia osoby nie można pozostawiać czyimś sądom, a tym bardziej państwu, „którego najbardziej podstawowym obowiązkiem jest właśnie zapewnienie prawa wszystkich do życia jako fundamentalnego elementu dobra wspólnego”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.