Biskupi Malty: pary żyjące w konkubinacie nie mogą przystępować do Komunii Świętej

2010-05-26 00:00:00

Biskupi Malty podkreślili w specjalnym oświadczeniu, że pary pozostające w konkubinacie nie powinny przystępować do Komunii Świętej. Oświadczenie ukazało się w związku z dyskusją, jaka obecnie toczy się w mediach na Malcie.

Hierarchowie zaznaczyli jednocześnie, że Kościół zachęca takie pary do uczestniczenia we Mszy św., a także w życiu Kościoła. Kapłani jednak nie mogą im udzielać Komunii Świętej.

Biskupi podkreślili, że zakaz ten nie jest karą, lecz wynika z faktu, że osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego prowadzą życie sprzeczne z sakramentem małżeństwa. Takie postępowanie jest wbrew nauczaniu Kościoła stanowiącego o tym, że osoby przyjmujące Komunię Świętą muszą pozostawać w jedności z Chrystusem i Kościołem.

Maltańscy purpuraci podkreślili ponadto, że niektóre osoby, których małżeństwa się rozpadły, płacą wysoką cenę za pozostawanie w komunii z Kościołem, nie angażując się w związki z innymi osobami. Dlatego mogą one wciąż przyjmować Komunię Świętą. Hierarchowie wezwali także osoby żyjące w konkubinatach do uważnego przyjrzenia się nauczaniu Kościoła na ten temat i do nawrócenia.

O grzeszność konkubinatu orzeka dobitnie Katechizm Kościoła Katolickiego, który w punkcie 2353 „zjednoczenie cielesne między wolnym mężczyzną i wolną kobietą poza małżeństwem” określa jako Nierząd. „Jest on w poważnej sprzeczności z godnością osoby ludzkiej i jej płciowości w sposób naturalny podporządkowanej dobru małżonków, jak również przekazywaniu życia i wychowaniu dzieci. Poza tym nierząd jest poważnym wykroczeniem, gdy powoduje deprawację młodzieży”. Zaś w punkcie 2396 Katechizm stwierdza: „Wśród grzechów pozostających w głębokiej sprzeczności z czystością należy wymienić masturbację, nierząd, pornografię i czyny homoseksualne”.

Źródło: Times of Malta. Com, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.