Biskupi Peru proszą Episkopat Kanady o zaprzestanie finansowania organizacji proaborcyjnych
2009-06-10 00:00:00
„Przestańcie finansować proaborcyjne organizacje w naszym kraju” – z takim apelem zwrócili się do Episkopatu Kanady biskupi Peru. W oficjalnym piśmie z 28 maja Konferencja Biskupów Peru „poprosiła” Episkopat Kanady, by przestał wspierać finansowo organizacje proaborcyjne w ich kraju za pośrednictwem Organizacji na rzecz Rozwoju i Pokoju (Organization for Development & Peace – D&P) – donosi portal LifeSiteNews.com.
Peruwiańscy hierarchowie w swoim liście zwracają uwagę na budzący niepokój fakt, iż istnieją grupy – „finansowane przez braci biskupów z Kanady" – które działają przeciwko biskupom Peru, próbując podważyć prawną ochronę w zakresie prawa do życia dzieci nienarodzonych.
D&P jest organizacją charytatywną podległą bezpośrednio Episkopatowi Kanady. Już wcześniej portal LifeSiteNews.com informował o przeznaczeniu przez nią 140 tys. dol. na finansowanie grup proaborcyjnych w mieście Meksyk w celu promocji aborcji.
List biskupów peruwiańskich został skierowany do przewodniczącego Kanadyjskiej Konferencji Biskupów i podpisany przez arcybiskupa Jose Egurena z komisji ds. rodziny Episkopatu Peru. Hierarcha zapowiedział, że jego komisja wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wspieranych przez D&P w Peru i okazało się, że trzy z tych organizacji popierają zabijanie dzieci nienarodzonych.
„Każda z tych grup popiera wprost aborcję i (lub) antykoncepcję, albo używając eufemizmów prawa seksualne i reprodukcyjne lub inne pochodne prawa” – pisze arcybiskup. „W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby sponsorowanie proaborcyjnych grup w Peru przez kanadyjską Organizację na rzecz Rozwoju i Pokoju (D&P) zostało wstrzymane” – czytamy w liście.
Organizacja D&P już wcześniej wydała oświadczenie w sprawie doniesień prasowych na swój temat. Oskarżyła w nim portal LifeSiteNews.com o bezpardonowe ataki i zniesławienie, utrzymując, że w żaden sposób nie popiera aborcji w krajach rozwijających się. Tymczasem niezależne dochodzenia, zarówno dziennikarzy jak i samych biskupów potwierdziły, że organizacja ta wspiera aborcję w krajach latynoamerykańskich, w Afryce i w Azji.
Biskupi peruwiańscy, kończąc swój list zaoferowali pomoc Episkopatowi Kanady w znalezieniu odpowiednich organizacji w swoim kraju, które można wspomagać. „Dzięki ich działalności naród peruwiański sporo zyska, korzystając z hojności katolików kanadyjskich” – podkreślili hierarchowie.
Zdaniem Carlosa Polo z komisji ds. rodziny Episkopatu Peru problem finansowania organizacji proaborcyjnych przez organizację katolicką jest sprawą wszystkich katolików. Przyznał on, że kiedy tylko zaszły podejrzenia co do sponsorowania organizacji proaborcyjnych przez katolików z Kanady natychmiast wszczęto dochodzenie w tej sprawie. Polo wyraził smutek z tego powodu, iż pieniądze kanadyjskich katolików kierowane są do organizacji, które wprost zwalczają nauczanie Kościoła. – Ci sami ludzie są zwykle naszymi adwersarzami w debatach publicznych – podkreślił.
Episkopat Kanady do tej pory nie skomentował listu biskupów z Peru. Przewodniczący Episkopatu abp Winnipeg James Weisgerber jest nieuchwytny. Wcześniej zaprzeczał, jakoby organizacja D&P mogła popierać w jakikolwiek sposób aborcję.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.