Biskupi Słowenii o nierównym traktowaniu nazizmu i stalinizmu

2009-08-24 00:00:00
Biskupi Słowenii o nierównym traktowaniu nazizmu i stalinizmu

Do modlitewnej pamięci o ofiarach totalitaryzmów wszystkich barw wezwali wiernych biskupi Słowenii. Komisja „Iustitia et Pax” tamtejszego episkopatu wydała specjalne oświadczenie z okazji obchodzonego 23 sierpnia europejskiego dnia pamięci o ofiarach zbrodni nazizmu i stalinizmu. W dokumencie zwraca się uwagę, że o ile reżimy faszystowski i nazistowski zostały w należyty sposób ocenione i potępione, o tyle na podobny akt w odniesieniu do komunizmu wciąż przychodzi czekać.

W samej Słowenii wiąże się to z długim trwaniem „przefarbowanych” komunistów u władzy. Co gorsza – stwierdzają biskupi – w ostatnim czasie widać tendencję do swoistej rehabilitacji dawnego systemu, łącznie z pomniejszaniem zbrodni dokonanych przez jugosłowiański reżim.

Wymownym symbolem tego jest pozostawienie niezmienionych nazw słoweńskich ulic i placów dedykowanych komunistycznym „bohaterom”. Jest to jawnie sprzeczne z duchem zarówno deklaracji niepodległości Słowenii, jak i uchwał Parlamentu Europejskiego i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o potrzebie międzynarodowego potępienia komunistycznego totalitaryzmu – uważają biskupi.

Taki stan rzeczy uwłacza też pamięci ofiar reżimu oraz wystawia wątpliwe świadectwo duchowej i etycznej kondycji kraju. Jest to tym bardziej skandaliczne, że wciąż wychodzą na jaw kolejne komunistyczne zbrodnie popełnione nie tylko bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, ale też później.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.