Biskupi Słowenii o nierównym traktowaniu nazizmu i stalinizmu
2009-08-24 00:00:00
Do modlitewnej pamięci o ofiarach totalitaryzmów wszystkich barw wezwali wiernych biskupi Słowenii. Komisja „Iustitia et Pax” tamtejszego episkopatu wydała specjalne oświadczenie z okazji obchodzonego 23 sierpnia europejskiego dnia pamięci o ofiarach zbrodni nazizmu i stalinizmu. W dokumencie zwraca się uwagę, że o ile reżimy faszystowski i nazistowski zostały w należyty sposób ocenione i potępione, o tyle na podobny akt w odniesieniu do komunizmu wciąż przychodzi czekać.
W samej Słowenii wiąże się to z długim trwaniem „przefarbowanych” komunistów u władzy. Co gorsza – stwierdzają biskupi – w ostatnim czasie widać tendencję do swoistej rehabilitacji dawnego systemu, łącznie z pomniejszaniem zbrodni dokonanych przez jugosłowiański reżim.
Wymownym symbolem tego jest pozostawienie niezmienionych nazw słoweńskich ulic i placów dedykowanych komunistycznym „bohaterom”. Jest to jawnie sprzeczne z duchem zarówno deklaracji niepodległości Słowenii, jak i uchwał Parlamentu Europejskiego i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o potrzebie międzynarodowego potępienia komunistycznego totalitaryzmu – uważają biskupi.
Taki stan rzeczy uwłacza też pamięci ofiar reżimu oraz wystawia wątpliwe świadectwo duchowej i etycznej kondycji kraju. Jest to tym bardziej skandaliczne, że wciąż wychodzą na jaw kolejne komunistyczne zbrodnie popełnione nie tylko bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, ale też później.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.