Biskupi Słowenii o nierównym traktowaniu nazizmu i stalinizmu
2009-08-24 00:00:00
Do modlitewnej pamięci o ofiarach totalitaryzmów wszystkich barw wezwali wiernych biskupi Słowenii. Komisja „Iustitia et Pax” tamtejszego episkopatu wydała specjalne oświadczenie z okazji obchodzonego 23 sierpnia europejskiego dnia pamięci o ofiarach zbrodni nazizmu i stalinizmu. W dokumencie zwraca się uwagę, że o ile reżimy faszystowski i nazistowski zostały w należyty sposób ocenione i potępione, o tyle na podobny akt w odniesieniu do komunizmu wciąż przychodzi czekać.
W samej Słowenii wiąże się to z długim trwaniem „przefarbowanych” komunistów u władzy. Co gorsza – stwierdzają biskupi – w ostatnim czasie widać tendencję do swoistej rehabilitacji dawnego systemu, łącznie z pomniejszaniem zbrodni dokonanych przez jugosłowiański reżim.
Wymownym symbolem tego jest pozostawienie niezmienionych nazw słoweńskich ulic i placów dedykowanych komunistycznym „bohaterom”. Jest to jawnie sprzeczne z duchem zarówno deklaracji niepodległości Słowenii, jak i uchwał Parlamentu Europejskiego i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o potrzebie międzynarodowego potępienia komunistycznego totalitaryzmu – uważają biskupi.
Taki stan rzeczy uwłacza też pamięci ofiar reżimu oraz wystawia wątpliwe świadectwo duchowej i etycznej kondycji kraju. Jest to tym bardziej skandaliczne, że wciąż wychodzą na jaw kolejne komunistyczne zbrodnie popełnione nie tylko bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, ale też później.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.