Biskupi szkoccy krytykują dyskryminację katolików
2010-07-15 00:00:00

Szkoccy biskupi wyrazili ubolewanie z powodu rezygnacji nowego rządu konserwatywno-liberalnego z planów reformy monarchii, które mogłyby zezwolić katolikom na objęcie tronu.
Przewodniczący szkockiego episkopatu, kard. Keith O'Brien wyraził ubolewanie, że „dwie partie, które twierdzą, iż są pionierami równouprawnienia, rozpoczynają swoje urzędowanie wyraźnym przesłaniem dla katolików, że będą oni stanowili wyjątek w tym równouprawnieniu. Natomiast bp Joseph Devine z Motherwell zauważył, że „jeśli monarcha może wchodzić w związek małżeński ze scjentologiem, buddystą, członkiem sekty Moona, czy też z satanistą, tylko nie z katolikiem, to coś tu się nie zgadza”. Nie minęły jeszcze dwa miesiące od objęcia teki rządu, a premier David Cameron już pokazuje oznaki „arogancji władzy”, stwierdził bp Devine.
1 lipca o decyzji koalicyjnego gabinetu konserwatystów z liberalnymi demokratami poinformował posłów do brytyjskiego parlamentu minister ds. reformy politycznej i konstytucyjnej, Mark Harper.
Propozycje zmian obwiązujących od 1701 r. na mocy tzw. „Act of Settlement” przepisów uniemożliwiających katolikom, czy osobom które zawarły ślub z katolikiem lub z katoliczką objęcie tronu wysunął w minionym roku laburzystowski premier Gordon Brown. Rozpoczęły się też rozmowy na ten temat z przedstawicielami 15 krajów Commonwealthu. Ich zgoda w tej sprawie jest niezbędna do zmiany obowiązującego ustawodawstwa.
Od ponad trzystu lat nowy monarcha jest zobowiązany do wspierania Kościoła Anglii. Przed brytyjskimi wyborami Liberalni Demokraci popierali reformę, uważając, że dotychczasowe ustawodawstwo dyskryminuje katolików.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025