Biskupi z Orisy: państwo powinno naprawić zniszczone kościoły

2008-11-13 00:00:00

Trzej katoliccy biskupi ze stanu Orisa w południowych Indiach wezwali władze państwowe, aby do Bożego Narodzenia przywróciły do stanu pierwotnego kościoły zniszczone przez fanatyków hinduskich. „Ten gest umocni zaufanie między wspólnotami religijnymi i pomoże w zakończeniu konfliktu” - napisali hierarchowie w liście wręczonym szefowi rady ministrów Orisy, Navinowi Patnaikowi. Fragment listu cytuje misyjna agencja „AsiaNews".

Po spotkaniu z ministrem Patnaikiem, abp Raphael Cheenath, ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar powiedział, że mimo niedawnej fali przemocy skierowanej przeciwko chrześcijanom w Indiach ma nadzieję na spokojne święta Bożego Narodzenia. Patnaik zapewnił o podjęciu starań mających na celu przywrócenie normalnego życia, zwłaszcza w najbardziej dotkniętym skutkami prześladowań dystrykcie Kandhamal.

Według „AsiaNews”, od początku konfliktu, czyli od 23 sierpnia, w Orisie zniszczono bądź uszkodzono ok. 180 kościołów. W niektórych miejscowościach hinduscy fanatycy zmuszali chrześcijan siłą do przechodzenia na hinduizm.

Ci z chrześcijan, którzy nie utożsamiali się z hinduizmem i nie ozdabiali swoich domów symbolami hinduskimi, nie mogli zbierać plonów, nie pozwalano im też pracować na polach. Abp Cheenath zachęcił chrześcijan, aby obchodzili Boże Narodzenie jako symbol swojej tożsamości. Również Patnaik podczas spotkania z biskupami zachęcił chrześcijan do uroczystego świętowania Bożego Narodzenia.

Wielu wyznawców Chrystusa w dalszym ciągu obawia się kolejnych aktów przemocy i przymusowej konwersji na hinduizm.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.