Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

2023-02-07 00:00:00
Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

Chrześcijański Klub Dyskusyjny w Opolu organizuje w czwartek 16 lutego br. spotkanie z Bratem Tadeuszem Rucińskim ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Prelekcja i rozmowa poświęcone będą intrygującemu tematowi: „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia.

 

Na temat ocalenia ludzkości w chrześcijaństwie powiedziano i napisano już wiele, zagadnienie to wraca w czasach niepewności lub tragedii, które dotykają narody na całym świecie. Dzisiaj, w obliczu rosnącego zagrożenia rozwojem konfliktów zbrojnych i upadkiem moralności warto zastanowić się, co każdy z nas robi, by zapobiec destrukcji moralnej i panoszącej się śmierci niesionej przez wojny.

 

- Gdy przez grzech została rozbita jedność rodzaju ludzkiego, Bóg dąży najpierw do ocalenia ludzkości, ratując jej poszczególne części. Przymierze z Noem po potopie wyraża zasadę ekonomii Bożej wobec „narodów”, czyli ludzi zgromadzonych „według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów” (Rdz 10, 5). Ten zarazem kosmiczny, społeczny i religijny porządek wielości narodów, ma na celu ograniczenie pychy upadłej ludzkości, która - jednomyślna w swej przewrotności - o własnych siłach chciała dojść do swojej jedności, budując wieżę Babel. Jednak z powodu grzechu politeizm oraz bałwochwalstwo narodu i jego przywódcy nieustannie zagrażają pogańską przewrotnością tej tymczasowej ekonomii – czytamy w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

 

Kontemplując te słowa warto poznać sposób ujmowania problemu ocalenia przez doświadczonego dydaktyka i autora publikacji, Brata Tadeusza Rucińskiego, który w czwartek 16 lutego poprowadzi prelekcję na temat „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”.

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC jest rekolekcjonistą i autorem poczytnych książek dla dzieci, popularyzujących wiedzę o religii. Jako praktyk edukacji szkolnej i katechezy nabył doświadczenie w zakresie systemu edukacji i jego wpływu na rozwój młodego człowieka. Br. Tadeusz Ruciński FSC należy do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Jest także redaktorem miesięcznika „Anioł Stróż” i gościem mediów związanych ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi (występował w telewizji PCh24TV oraz publikował w wydawanych przez Stowarzyszenie magazynach). Za swoją twórczość („Śpiewnik Anielski”) został nagrodzony wyróżnieniem kapituły Feniksa za rok 2020.

 

Spotkanie z Br. T. Rucińskim, zaplanowane na czwartek 16 lutego br., poświęcone tematowi „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”, rozpocznie się o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej) w Opolu. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia w Opolu jest Chrześcijański Klub Dyskusyjny, współorganizatorem Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a paronat medialny objęły magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z wyjątkowym gościem - prof. Jackiem Janowskim, ekspertem ds. informatyki prawniczej oraz nowych technologii gromadzenia danych i śledzenia. O architekturze procesu znanego jako Wielki Reset wysłuchają Państwo już w środę 27 września 2023 r.
Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.
Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – całość zacznie się już o godz. 9 rano, a zakończy późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.