Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

2023-02-07 00:00:00
Bóg dąży do ocalenia ludzkości. Spotkanie z Br. Tadeuszem Rucińskim w Opolu

Chrześcijański Klub Dyskusyjny w Opolu organizuje w czwartek 16 lutego br. spotkanie z Bratem Tadeuszem Rucińskim ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Prelekcja i rozmowa poświęcone będą intrygującemu tematowi: „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia.

 

Na temat ocalenia ludzkości w chrześcijaństwie powiedziano i napisano już wiele, zagadnienie to wraca w czasach niepewności lub tragedii, które dotykają narody na całym świecie. Dzisiaj, w obliczu rosnącego zagrożenia rozwojem konfliktów zbrojnych i upadkiem moralności warto zastanowić się, co każdy z nas robi, by zapobiec destrukcji moralnej i panoszącej się śmierci niesionej przez wojny.

 

- Gdy przez grzech została rozbita jedność rodzaju ludzkiego, Bóg dąży najpierw do ocalenia ludzkości, ratując jej poszczególne części. Przymierze z Noem po potopie wyraża zasadę ekonomii Bożej wobec „narodów”, czyli ludzi zgromadzonych „według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów” (Rdz 10, 5). Ten zarazem kosmiczny, społeczny i religijny porządek wielości narodów, ma na celu ograniczenie pychy upadłej ludzkości, która - jednomyślna w swej przewrotności - o własnych siłach chciała dojść do swojej jedności, budując wieżę Babel. Jednak z powodu grzechu politeizm oraz bałwochwalstwo narodu i jego przywódcy nieustannie zagrażają pogańską przewrotnością tej tymczasowej ekonomii – czytamy w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

 

Kontemplując te słowa warto poznać sposób ujmowania problemu ocalenia przez doświadczonego dydaktyka i autora publikacji, Brata Tadeusza Rucińskiego, który w czwartek 16 lutego poprowadzi prelekcję na temat „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”.

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC jest rekolekcjonistą i autorem poczytnych książek dla dzieci, popularyzujących wiedzę o religii. Jako praktyk edukacji szkolnej i katechezy nabył doświadczenie w zakresie systemu edukacji i jego wpływu na rozwój młodego człowieka. Br. Tadeusz Ruciński FSC należy do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich. Jest także redaktorem miesięcznika „Anioł Stróż” i gościem mediów związanych ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi (występował w telewizji PCh24TV oraz publikował w wydawanych przez Stowarzyszenie magazynach). Za swoją twórczość („Śpiewnik Anielski”) został nagrodzony wyróżnieniem kapituły Feniksa za rok 2020.

 

Spotkanie z Br. T. Rucińskim, zaplanowane na czwartek 16 lutego br., poświęcone tematowi „Poszukując ocalenia. Conversatorium morum. Więź wspólnoty”, rozpocznie się o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej) w Opolu. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia w Opolu jest Chrześcijański Klub Dyskusyjny, współorganizatorem Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a paronat medialny objęły magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl.

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.