Boliwia: Kościół reaguje na insynuacje pod swoim adresem

2009-02-02 00:00:00

Episkopat Boliwii zdementował krążące pogłoski, jakoby jego przewodniczący, kard. Julio Terrazas, miał startować jako kandydat w wyborach prezydenckich – informuje Radio Watykańskie. W specjalnym komunikacie prasowym księża biskupi wyrazili również ubolewanie z powodu nieodpowiedzialnego rozsiewania przez niektóre media insynuacji pod adresem purpurata.

Boliwijscy biskupi przypomnieli, że misją Kościoła nie jest bezpośredni udział w projektach o charakterze polityczno-partyjnym, ale ukierunkowywanie ich zgodnie z wartościami ewangelicznymi i katolicką nauką społeczną. „Ponawiamy nasz apel o poszanowanie osoby i funkcji kardynała [Terrazasa] – napisali w oświadczeniu – jako najwyższego autorytetu Kościoła w Boliwii, ponieważ ten rodzaj manipulacji politycznej godzi także w całą wspólnotę katolicką”.

Boliwijski Kościół wielokrotnie protestował przeciwko wykorzystywaniu szyldu religijnego do agitacji politycznej. Dotyczyło to zwłaszcza niedawnej kampanii przed referendum konstytucyjnym – przypomina rozgłośnia watykańska, zaznaczając, iż wiele wskazuje na to, że za tą akcją stoją środowiska prorządowe.

Lewicowy prezydent Evo Morales oświadczył ostatnio, że jego największymi wrogami są właśnie biskupi sprzeciwiający się jego reformom. Nawiązując do hasła Światowego Forum Społecznego, stwierdził on publicznie, że „możliwy jest nie tylko inny świat, ale także inna wiara, inna religia i inny Kościół” – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.