Boliwia: Morales walczy ze zbuntowanymi departamentami
2008-09-16 00:00:00
W boliwijskim departamencie Pando, gdzie w ostatnich dniach dochodziło do starć między opozycją a zwolennikami socjalistycznego prezydenta Evo Moralesa, zginęło w czwartek około 30 osób – powiadomił w niedzielę minister spraw wewnętrznych Boliwii Alfredo Rada. W piątek Morales wprowadził w Pando stan wyjątkowy, a boliwijskie wojska objęły kontrolę nad stolicą prowincji, Cobiją. – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
Zamieszki te były kulminacją trwających od ponad dwóch tygodni antyrządowych protestów na wschodzie kraju. Cztery wschodnie, relatywnie bogate boliwijskie departamenty, dążą do większej autonomii od lewicowego rządu Moralesa oraz większego udziału w zyskach z wydobywanego na ich terenie gazu ziemnego. Sprzeciwiają się natomiast zaplanowanemu na 7 grudnia referendum konstytucyjnemu, oraz planom obciążenia ich kosztami programów socjalnych wprowadzanych w biedniejszej, zachodniej części kraju – czytamy w serwisie.
W piątek boliwijscy żołnierze otworzyli ogień do protestujących na głównym lotnisku Pando opozycjonistów, zabijając dwie osoby – poinformował serwis BBC.
Tymczasem przedstawicielka administracji Moralesa w Pando Nancy Texeira oznajmiła, że liczba ofiar przypuszczalnie jeszcze wzrośnie, ponieważ wciąż znajdowane są kolejne ciała. Boliwijskie władze oskarżyły w związku z tym gubernatora tej prowincji Leopoldo Fernandeza o "masakrę zwolenników rządu".
Spór lewicowego prezydenta Boliwii z prawicowymi gubernatorami wschodnich prowincji doprowadził również do eskalacji napięcia na linii La Paz - Waszyngton. Morales wydalił bowiem z Boliwii amerykańskiego ambasadora, któremu zarzucił podżeganie opozycji do protestów. Władze USA uważają te zarzuty za bezpodstawne i w odpowiedzi na nie uznały za "persona non grata" boliwijskiego ambasadora w Waszyngtonie – informuje rp.pl.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.