Boliwijskie media donoszą, że po głosowaniu nad nową konstytucją, planowanym na 25 stycznia 2009 roku, rząd Evo Moralesa rozważy plan opodatkowania Kościoła za każdą odprawioną Mszę zamówioną przez wiernych.
Jorge Silva, rzecznik socjalistycznych parlamentarzystów powiedział, że Zarabianie pieniędzy musi być oddzielone od socjalnej działalności Kościoła. Nie wiemy jak wygląda socjalna działalność prowadzona przez Kościół, ponieważ za wszystko trzeba płacić. A przecież księża nie robią wszystkiego za darmo. Silva dodał, że Kościół cieszy się dzisiaj specjalnymi przywilejami, jednak przy nowej konstytucji Kościół katolicki przestanie być oficjalną religią państwa i w konsekwencji utraci przywileje, a jako usługodawca będzie na przykład musiał płacić podatki.
Dyrektor ds. środków masowego przekazu Konferencji Biskupów Boliwijskich, Jose Rivera odpowiedział, że Kościół wcale nie cieszy się specjalnymi przywilejami i dwa lata temu biskupi przedstawili swoje stanowisko odnośnie do artykułu trzeciego konstytucji, który rzekomo te przywileje ustanawia. Rivera podkreślił, że biskupi specjalnie zwrócili się o dokonanie poprawki tego artykułu dokładnie celem uniknięcia tego rodzaju nieporozumień.
Źródło: Bibula.com (na podstawie: Catholic News Agency)
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.