Bp. Williamson ponownie przeprosił za wypowiedź o komorach gazowych

2009-02-27 00:00:00

Biskup Richard Williamson, jeden z czterech hierarchów Bractwa św. Piusa X, oficjalnie przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego wypowiedziami nt. holokaustu.

Mająca swą siedzibę w Rzymie agencja Legionistów Chrystusa ZENIT ogłosiła 26 lutego oświadczenie biskupa-lefebrysty. Przekazała je Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, ustanowiona w lipcu 1988 przez Jana Pawła II w celu utrzymywania kontaktów zarówno z Bractwem św. Piusa X, jak i tymi księżmi i seminarzystami, którzy są przywiązani do liturgii „przedsoborowej”. Biskup złożył to oświadczenie po powrocie do Londynu, gdy w wyniku decyzji władz Argentyny musiał opuścić ten kraj, gdzie odpowiadał m.in. za kształcenie przyszłych księży Bractwa.

Oto tekst tego dokumentu:

„Ojciec Święty i mój przełożony, biskup Bernard Fellay, poprosili mnie, bym rozważył na nowo swe oświadczenia, jakie złożyłem szwedzkiej telewizji cztery miesiące temu, ze względu na ich bardzo poważne skutki. Biorąc pod uwagę te konsekwencje mogę z całą szczerością stwierdzić, że ubolewam z powodu wyrażenia tych poglądów i że gdybym przewidział, jakie szkody i ból wyrządzą one przede wszystkim Kościołowi, a także tym, którzy przeżyli i rodzinom ofiar, które zaznały niesprawiedliwości w okresie Trzeciej Rzeszy, to bym ich nie wypowiadał”.

Biskup podkreślił, że w rozmowie z telewizją szwedzką wyraził jedynie swą „opinię nie-historyka, wyrobioną dwadzieścia lat temu na podstawie dostępnych wówczas dowodów i od tamtego czasu rzadko wyrażaną publicznie”. „W każdym razie wydarzenia ostatnich tygodni i rada przełożonych Bractwa św. Piusa X przekonały mnie, by wziąć odpowiedzialność za cierpienie, jakie przyniosły. Proszę o przebaczenie przed Bogiem wszystkie dusze, które uczciwie poczuły się zgorszone tym, co powiedziałem. Jak stwierdził Ojciec Święty, każdy akt niesprawiedliwej przemocy wobec jednego człowieka rani całą ludzkość”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.