Bp Adam Lepa: nie bójmy się zadawać trudnych pytań

2011-10-26 00:00:00
Bp Adam Lepa: nie bójmy się zadawać trudnych pytań

Czytając Ewangelię, często zastanawiamy się nad tym jak często Jezus zadaje pytania. Można powiedzieć, że przy każdej stosownej okazji zadawał jakieś pytanie. Stawał je pod adresem swoich najbliższych, tłumów, które za nim szły, a także pod adresem tych, którzy nie życzyli mu dobrze – uczonych w piśmie, faryzeuszy.

Stąd ta wątpliwość w sercu i umyśle św. Piotra: jeżeli Jezus wszystko wiedział, to dlaczego stawiał pytania? Robił to właśnie, aby skłonić swojego rozmówcę do skonstruowania możliwie najbardziej dojrzałej odpowiedzi. Dzisiaj, po wiekach, możemy przeczytać książki, z których wynika refleksja, że człowiekowi trzeba stawiać mądre pytania, a unikać trywialnych, czy banalnych, bo one nic nie wnoszą do duszy człowieka.

Błogosławiony Jan Paweł II stawiał pytania. Trudne pytania, których inni bali się postawić. Dlatego nic dziwnego, że nazywany jest powszechnie najodważniejszym świadkiem Jezusa Chrystusa w naszych czasach. Na przykład pytanie: dlaczego kłamie się w mediach? Dlaczego dziennikarze nie mają odwagi stanąć po stronie prawdy? Dlaczego nie marzą o tym, aby być apostołami prawdy? Albo pytanie, którego nikt wcześniej nie postawił, ponieważ lękano się jakichś następstw. Kilkakrotnie zadał je Jan Paweł II: dlaczego jest organizowany międzynarodowy spisek przeciwko życiu? Wszyscy inni tego się bali – on nie. Naśladował swojego mistrza, któremu był wierny do końca.

Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy wyjątkowo uprzywilejowanym pokoleniem, ponieważ otrzymaliśmy tę bożą łaskę - nasze życie realizowało się i realizuje w czasach wielkiego papieża Jana Pawła II. Mówił do nas w języku polskim. Mieliśmy nawet szczęście rozmawiania z nim. Całował polską ziemię, aby całemu światu przypomnieć, że on jest synem tej ziemi. Pogłębiając tę świadomość, warto zadać sobie pytanie, czy realizujemy jego duchowy testament? (...)

Zechciejmy więc zastanowić się co robić, aby również w swoim środowisku zadawać odważne pytania. Nikt nam tego nie zabroni. Takie pytania działają jak zaczyn, skłaniają do myślenia krytycznego, zwłaszcza, gdy stawiamy je w odniesieniu do wartości, które w pewnych środowiskach stanowią tabu, nie mieszczą się w ramach politycznej poprawności. Jakże ważne byłoby wtedy postawienie takiego pytania! Może od tego warto zacząć, jeśli chcemy rozpocząć realizowanie testamentu błogosławionego Jana Pawła II?


Fragmenty homilii ks. bpa Adama Lepy, wygłoszonej podczas Mszy św. ku czci błogosławionego Jana Pawła II, odprawionej w Archikatedrze Łódzkiej w dniu 22 października 2011 r. Msza św. była jednym z elementów V Ogólnopolskiej Konferencji "Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem", organizowanej przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Nagranie z homilii zamieściliśmy dzięki uprzejmości Radia Niepokalanów.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.