Bp Arborelius: niewielki Kościół w Skandynawii z determinacją broni życia

2010-03-26 00:00:00
Bp Arborelius: niewielki Kościół w Skandynawii z determinacją broni życia

Kościół katolicki w Skandynawii jest niewielką mniejszością w krajach zlaicyzowanych i religijnie obojętnych. Tworzą go w znacznej mierze imigranci, wywodzący się z różnych kultur. Broni on z determinacją godności osoby ludzkiej i świętości życia ludzkiego, od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” przewodniczący episkopatu Skandynawii, bp Anders Arborelius. Biskupi tej części Europy przebywają w Watykanie z wizytą „ad limina Aposotolorum”.

Bp Arborelius mówiąc o zróżnicowaniu narodowościowym i kulturowym Kościoła w Skandynawii zaznacza, że fakt ten ma duże znaczenie w społeczeństwie, które przez długi okres było bardzo jednorodne. Jest to też Kościół, w którym istnieje wiele klasztorów kontemplacyjnych.

W naszych zlaicyzowanych krajach wzrasta zainteresowanie duchowością i modlitwą. Wiele osób zwraca się do nas, z prośbą, aby dopomóc im w ukierunkowaniu życia duchowego – powiedział przewodniczący episkopatu Skandynawii. Podkreślił, że Kościół stara się też aktywnie bronić życia ludzkiego, od poczęcia aż do naturalnego kresu. – Nasz Kościół jest jednym z niewielu głosów występujących w obronie tego prawa – powiedział hierarcha.

Pomimo, że większość ludności tych krajów wydaje się raczej indyferentna wobec życia Kościoła, to jednak dostrzec można także pragnienie pewnej głębi, niektórzy nawracają się na chrześcijaństwo.

Mówiąc o planowanym w dniach od 14-16 maja Katolickim Kongresie Rodzin bp Arborelius podkreśla, że ma on dopomóc w umocnieniu rodzin i małżonkom w pełnieniu swych zadań w społeczeństwie żyjącym w klimacie indywidualizmu i materializmu. Jest on też przekonany, że chrześcijańska nauka o ludzkiej płciowości może być dobrą nowiną dla wielu osób, które podchodzą powierzchownie do tego daru Bożego, a kongres pomoże odkryć piękno i prorocką wartość małżeństwa i rodziny.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.