Bp Balcerek celebrował Mszę św. ”trydencką”
2009-06-15 00:00:00
Kilkuset poznańskich zwolenników liturgii przedsoborowej, świętowało uroczyście w niedzielę 15-lecie swojej działalności w stolicy Wielkopolski.
W czerwcu 1994 roku rozpoczęto w Poznaniu stałe celebrowanie liturgii według Mszału Rzymskiego promulgowanego przez św. Piusa V i ponownie wydanego przez bł. Jana XXIII. Zgodę na sprawowanie takiej Mszy św. raz w miesiącu wydał ówczesny metropolita poznański, arcybiskup Jerzy Stroba jako pierwszy ordynariusz w Polsce.
Z okazji jubileuszu uroczystą Mszę św. pontyfikalną odprawił w kościele ojców franciszkanów pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Grzegorz Balcerek. Duchowny dziękował tradycjonalistom, że „nie ulegli pokusie pójścia drogą zerwania jedności z Ojcem Świętym”.
– Proszę byście w tej wierności i cierpliwości trwali, byście potrafili okazać wyrozumiałość dla decyzji naszych biskupów, którzy powołani są do odpowiedzialności za całą owczarnię Bożą i według najlepszych swoich intencji i sił służą Kościołowi, zawsze szukając jego dobra – apelował biskup.
Przestrzegał też przed walką między zwolennikami dawnej i nowej liturgii katolickiej, gdyż „w sercu Kościoła jest wiele miejsca: i dla miłośników dawnych form, i dla nowych ruchów wyrosłych z tchnienia Ducha Świętego”.
– Trzeba z całą mocą powiedzieć tym, którzy odrzucają dawne formy, należące do tradycji Kościoła, że nie mają racji, że zubażają Kościół. Błędem jest dzielenie Kościoła na przedsoborowy i posoborowy, w takim sensie, by odrzucać to, co dawne i gloryfikować tylko to, co nowe – dodał.
Hierarcha upominał, iż „nie wolno traktować Eucharystii, jakby była prywatną własnością księdza, czy jakiejś wspólnoty”, bo „liturgia nie może być nigdy polem osobistych eksperymentów, nie można jej odzierać ze świętości”.
– Tradycja to nie sztywne przywiązanie do tego, co było. Kochając to, czym żyje Kościół od wieków – a w pełni tę waszą miłość podzielam – nigdy nie pozwólcie, by ogarnął was duch przeciwny Duchowi Świętemu, duch wykluczania innych, duch wyższości nad innymi, krótko mówiąc – grzech pychy – apelował bp Balcerek do zwolenników liturgii przedsoborowej.
We franciszkańskim kościele na Wzgórzu Przemysła – gdzie poznańscy tradycjonaliści gromadzą się w każdą niedzielę na Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – modliło się kilkuset sympatyków tradycji katolickiej. W czasie podniosłej liturgii śpiewano chorał gregoriański.
Dawna Msza popularnie nazywana „trydencką” po reformie liturgicznej Kościoła katolickiego z 1969 roku, sprawowana była jedynie w niektórych miejscach. Celebrujący ją kapłan musiał mieć na to zgodę miejscowego biskupa. 7 lipca 2007 roku papież Benedykt XVI wydał indult zezwalający na odprawianie Mszy w formie przedsoborowej każdemu kapłanowi bez zgody ordynariusza.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.