Bp Balcerek celebrował Mszę św. ”trydencką”

2009-06-15 00:00:00

Kilkuset poznańskich zwolenników liturgii przedsoborowej, świętowało uroczyście w niedzielę 15-lecie swojej działalności w stolicy Wielkopolski.

W czerwcu 1994 roku rozpoczęto w Poznaniu stałe celebrowanie liturgii według Mszału Rzymskiego promulgowanego przez św. Piusa V i ponownie wydanego przez bł. Jana XXIII. Zgodę na sprawowanie takiej Mszy św. raz w miesiącu wydał ówczesny metropolita poznański, arcybiskup Jerzy Stroba jako pierwszy ordynariusz w Polsce.

Z okazji jubileuszu uroczystą Mszę św. pontyfikalną odprawił w kościele ojców franciszkanów pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Grzegorz Balcerek. Duchowny dziękował tradycjonalistom, że „nie ulegli pokusie pójścia drogą zerwania jedności z Ojcem Świętym”.

Proszę byście w tej wierności i cierpliwości trwali, byście potrafili okazać wyrozumiałość dla decyzji naszych biskupów, którzy powołani są do odpowiedzialności za całą owczarnię Bożą i według najlepszych swoich intencji i sił służą Kościołowi, zawsze szukając jego dobra – apelował biskup.

Przestrzegał też przed walką między zwolennikami dawnej i nowej liturgii katolickiej, gdyż „w sercu Kościoła jest wiele miejsca: i dla miłośników dawnych form, i dla nowych ruchów wyrosłych z tchnienia Ducha Świętego”.

Trzeba z całą mocą powiedzieć tym, którzy odrzucają dawne formy, należące do tradycji Kościoła, że nie mają racji, że zubażają Kościół. Błędem jest dzielenie Kościoła na przedsoborowy i posoborowy, w takim sensie, by odrzucać to, co dawne i gloryfikować tylko to, co nowe – dodał.

Hierarcha upominał, iż „nie wolno traktować Eucharystii, jakby była prywatną własnością księdza, czy jakiejś wspólnoty”, bo „liturgia nie może być nigdy polem osobistych eksperymentów, nie można jej odzierać ze świętości”.

Tradycja to nie sztywne przywiązanie do tego, co było. Kochając to, czym żyje Kościół od wieków – a w pełni tę waszą miłość podzielam – nigdy nie pozwólcie, by ogarnął was duch przeciwny Duchowi Świętemu, duch wykluczania innych, duch wyższości nad innymi, krótko mówiąc – grzech pychy – apelował bp Balcerek do zwolenników liturgii przedsoborowej.

We franciszkańskim kościele na Wzgórzu Przemysła – gdzie poznańscy tradycjonaliści gromadzą się w każdą niedzielę na Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – modliło się kilkuset sympatyków tradycji katolickiej. W czasie podniosłej liturgii śpiewano chorał gregoriański.

Dawna Msza popularnie nazywana „trydencką” po reformie liturgicznej Kościoła katolickiego z 1969 roku, sprawowana była jedynie w niektórych miejscach. Celebrujący ją kapłan musiał mieć na to zgodę miejscowego biskupa. 7 lipca 2007 roku papież Benedykt XVI wydał indult zezwalający na odprawianie Mszy w formie przedsoborowej każdemu kapłanowi bez zgody ordynariusza.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...