Bp Crepaldi wezwał katolików do walki z ideologią laicyzacji
2008-09-29 00:00:00
Przeciw tezie głoszącej jakoby świat stał w obliczu nieuchronnej laicyzacji opowiedział się bp Giampaolo Crepaldi. Sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” 28 września spotkał się w Asyżu z uczestnikami seminarium zorganizowanego przez sieć włoskich organizacji promujących naukę społeczną Kościoła – Retinopera. Hierarcha wskazał na konieczność obecności katolików w życiu politycznym i społecznym oraz zaapelował, aby nie zamykać Boga w zakrystii.
Bp Crepaldi zaznaczył, że głównym wyzwaniem Kościoła jest laicyzacja, dążąca do usunięcia Boga ze świata, tak aby o Nim przestano w ogóle mówić. Nie jest to proces nieuchronny, narzucany przez współczesność. Przestrzegł przed popieraniem pewnych form pluralizmu, dalekich od prawdy, czy traktowaniem Boga jedynie w kategoriach pragmatycznych. „Kiedy dochodzi do przysłonięcia Boga, zanika w nas zdolność do rozpoznania ładu naturalnego, celu naszego życia i dobra” – zaznaczył.
Hierarcha podkreślił, że ideologia laicyzacji nie jest neutralna – wręcz przeciwnie narzuca pewien światopogląd absolutny. Prezentowanie świata bez Boga nie jest tożsame z naukowością, obiektywnością, czy równoważną oceną moralną, a ten, kto chce usunięcia krzyży ze szkół nie opowiada się za neutralnością, lecz za tym, by w życiu publicznym nie było symboli przypominających o obcości Boga.
Sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zaapelował o pogłębienie formacji włoskich katolików i upowszechnienie znajomości Kompendium Nauki Społecznej Kościoła. Jego zdaniem osoby aktywne w życiu publicznym nie powinny obawiać się wyznawania swej wiary.
Bp Crepaldi wezwał do zaprzestania represji z powodu wierności sumieniu oraz swej katolickiej tożsamości. Przytoczył przykład organizacji adopcyjnych w Wielkiej Brytanii domagających się, aby nie były zmuszane do oddawania dzieci parom homoseksualnym. Inny to pracownicy służby zdrowia, żądający poszanowania ich sumienia nie tylko w przypadku klasycznej aborcji ale także środków wczesnoporonnych czy wreszcie urzędnicy stanu cywilnego, którzy nie chcą uczestniczyć w legalizacji par homoseksualnych. W odpowiedzi na aktualne wyzwania konieczne jest pogłębienie wspólnotowego wymiaru Kościoła – uważa bp Giampaolo Crepaldi.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.