Do wzmożenia modlitw i ofiar duchowych w intencji wypełnienia woli Bożej wezwał wiernych przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay. Nawiązał do swego spotkania z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williamem Levadą, który oznajmił mu, że zdaniem Stolicy Apostolskiej odpowiedź lefebrystów na "preambułę doktrynalną" nie jest wystarczająca. Chodzi o przezwyciężenie problemów doktrynalnych, leżących u podstaw istniejącego podziału. Watykan poprosił bp. Fellaya o wyjaśnienie swojego stanowiska.
Przełożony generalny Bractwa zapewnił, że zależy mu na dobru Kościoła i zbawieniu dusz. Wezwał do szczególnie intensywnych modlitw w okresie Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocnej.
Jak wiadomo, kierowana przez niego wspólnota ma do 15 kwietnia ostatecznie wyjaśnić swoje stanowisko wobec "preambuły doktrynalnej". Biskup nie zdradził, jaką odpowiedź ma zamiar przekazać do Watykanu.
Bractwo Kapłańskie św. Piusa X założył w 1970 r. abp Marcel Lefebvre, francuski hierarcha ze Zgromadzenia Świętego Ducha, były administrator apostolski Dakaru i były przełożony generalny swego zgromadzenia zakonnego. Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale nie zgadzał się z jego uchwałami, zwłaszcza nt. wolności religijnej, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Odrzucił również nowy porządek Mszy św. (Novus Ordo) i na znak sprzeciwu wobec Vaticanum II powołał do życia wspomniane Bractwo, którego członkowie - kapłani i seminarzyści - są kształceni i wyświęcani zgodnie z przepisami kościelnymi sprzed Soboru.
Po samowolnym, tzn. bez zgody papieża, konsekrowaniu przez arcybiskupa 30 czerwca 1988 r. czterech biskupów dla potrzeb Bractwa Stolica Apostolska orzekła, że w ten sposób on sam, jego współpracownicy i wszyscy uczestnicy tamtego wydarzenia zostali ekskomunikowani i popadli w schizmę. Jan Paweł II utworzył wkrótce potem Komisję "Ecclesia Dei" dla tych księży i kleryków, którzy - zachowując wierność obrządkowi przedsoborowemu - zachowają jedność z Rzymem. Powstało wówczas Bractwo Kapłańskie św. Piotra, do którego należą duchowni i seminarzyści, przywiązani do rytu przedsoborowego, czyli trydenckiego.
Ekskomunikę czterech biskupów Bractwa odwołał dopiero Benedykt XVI w dniu 21 stycznia 2009. Otwarty pozostaje natomiast problem uznania przez tę wspólnotę postanowień Vaticanum II, które Bractwo dotychczas odrzuca. I tego właśnie dotyczą obecne rozmowy przedstawicieli lefebrystów i Watykanu.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy