Bp Finn: szkoły katolickie muszą pomagać w osiągnięciu zbawienia

2008-09-02 00:00:00

Szkoły katolickie stworzone są do "celów nadprzyrodzonych", by pomagać uczniom w kształtowaniu cnoty na ich drodze do "wiecznego zbawienia" – podkreśla bp Robert W. Finn z diecezji Kansas City-St. Joseph.

Ordynariusz w swej stałej rubryce diecezjalnego pisma "Catholic Key", zwrócił uwagę, że szkoły katolickie nie powinny skupiać się jedynie na "wymiernych rezultatach, czy nawet na pomaganiu uczniom w przyswojeniu podstawowych faktów i umiejętności przygotowujących ich do przyszłej pracy zawodowej".

Zdaniem biskupa szkoły te powinny dążyć do ukształtowania młodego człowieka we wszystkich jego wymiarach. "Każdej uczennicy i uczniowi trzeba pomóc osiągnąć wieczne zbawienie" – napisał.

Aby tego dokonać – zdaniem biskupa – placówki katolickie muszą opierać się na autentycznej wizji, określającej, kim jest osoba i jakie jest jej wieczne przeznaczenie. "Ludzie zostali stworzenie nie dla sukcesu materialnego czy seksualnej gratyfikacji. Zostaliśmy raczej stworzeni do pełnych wierności zadań na całe życie, które w sposób właściwy wyrażają naszą płeć, powołanie i szczodrze wykorzystują nasze talenty" – pisze hierarcha, przyznając, że modli się, by szkoły katolickie formowały świętych

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.