Duchowni katolickiego kościoła koptyjskiego w Egipcie uważają, że ostatni brutalny zamach bombowy na chrześcijan, był aktem politycznej destabilizacji i sygnałem nasilającej się radykalnej „islamizacji” kraju.
– Gazety wskazują na Al-Kaidę, ale terroryzm wyrasta w sektorach społeczeństwa muzułmańskiego, gdzie inne organizacje zachęcają do nietolerancji – uważa biskup pomocniczy Aleksandrii Kamal Fahim Awad Hanna. – Od 40 lat w Egipcie ma miejsce pełzająca islamizacja, która przenika wszystkie dziedziny życia społecznego – dodał hierarcha.
Bp Hanna w rozmowie z watykańską gazetą „L’Osservatore Romano”, 3 stycznia tego roku, przyznał, że rząd robił wszystko, co w jego mocy, by zapewnić bezpieczeństwo wiernym podczas obchodów koptyjskiego Bożego Narodzenia, które przypadało 7 stycznia. Wszystkie świątynie otaczały służby bezpieczeństwa.
Hierarcha podkreślił również, że reakcja koptyjskich chrześcijan na atak z 1 stycznia tego roku nie była rozpaczliwa, ale doszło do kilku spontanicznych protestów.
Zdaniem bp. Hanny, cale społeczeństwo egipskie było wstrząśnięte zamachem. Wszyscy obawiają się, że może to zagrozić w miarę pokojowej koegzystencji chrześcijan z muzułmanami.
Faktem jest jednak, że „islamizacja” kraju postępuje a w rezultacie zamachy takie, jak ten który miał miejsce 1 stycznia, mogą się powtarzać. Według bp. Hanny miejscem szybko postępującej islamizacji są szkoły. – Oni powinni zacząć uczyć dzieci tolerancji już w szkołach podstawowych. Obecnie jednak nie widać żadnych wysiłków nauczycieli, podejmowanych w celu uczenia jedności z poszanowaniem różnic – stwierdził hierarcha.
Kard. Antonios Nagub z Aleksandrii stwierdził, że zamach, który miał miejsce 1 stycznia na koptyjski kościół w Aleksandrii, w wyniku którego zginęło 27 osób a ponad 100 zostało rannych, „był zbrodniczym aktem, mającym na celu destabilizację bezpieczeństwa wewnętrznego i harmonii wśród obywateli”. Wyraził współczucie rodzinom poszkodowanym w zamachu i nadzieję, że władze egipskie podejmą odpowiednie działania, by nie dopuścić do tego typu aktów w przyszłości.
Źródło: The Catholic Sun, AS