Bp Hinder: na Półwyspie Arabskim mieszka 3 mln katolików

2010-10-15 00:00:00

Na Półwyspie Arabskim mieszka 3 mln katolików wśród 65 mln muzułmanów – poinformował bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii z siedzibą w Abu Dhabi. Przemawiając 13 października podczas Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu szwajcarski kapucyn przyznał, że tamtejszy Kościół składa się wyłącznie z „pielgrzymów i migrantów”.

Dwa wikariaty apostolskie na Półwyspie Arabskim – Arabii i Kuwejtu – obejmują Kuwejt, Bahrajn, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Jemen i Arabię Saudyjską. Nie ma na ich terenie żadnych rodzimych katolików. Wszyscy są zagranicznymi pracownikami, wywodzącymi się ze 100 narodowości, głównie jednak z Filipin i Indii. 80 proc. z nich należy do rytu łacińskiego, pozostali do któregoś z katolickich Kościołów wschodnich.

Obaj biskupi-wikariusze apostolscy należą do rytu łacińskiego. 2/3 spośród 80 księży różnych obrządków pracujących na tych terenach należy do zakonu kapucynów. Pochodzą oni z Indii, Filipin, Europy i Ameryki.

Mówiąc o specyfice sytuacji obu wikariatów apostolskich, bp Hinder wskazał, że jest nią przede wszystkim obecność katolicka w krajach arabskich z islamem jako religią państwową. Pociąga to za sobą restrykcje co do liczby księży przybywających wyłącznie z zagranicy. Prawa jednostki są tam bardzo ograniczone. Nie ma wolności religijnej – żaden muzułmanin nie może zmienić religii, natomiast mile widziane są przejścia chrześcijan na islam. Wolność wyznania ograniczona jest do wyznaczonych miejsc udostępnionych przez życzliwych właścicieli (nie dotyczy to Arabii Saudyjskiej). W kościołach, których jest zbyt mało, w piątki (dzień wolny od pracy) gromadzi się po 25 tys. wiernych, dla których odprawia się po 10 i więcej Mszy św. Jednak duża odległość od świątyni i zasady zatrudnienia często uniemożliwiają katolikom uczestnictwo w nich. Jednocześnie Kościół katolicki przestrzega prawa i cieszy się zaufaniem władz – poinformował bp Hinder.

Mówiąc o jedności Kościoła w różnorodności obrządków i narodowości, hierarcha zaznaczył, że w 2003 r. Jan Paweł II przyznał obu wikariuszom apostolskim jurysdykcję nad wszystkimi wiernymi zamieszkującymi na ich terytorium. W 2006 r. potwierdził to Benedykt XVI. Jednocześnie wikariusze mają obowiązek zapewnić im możliwość praktykowania wiary zgodnie z ich obrządkiem. Pomaga to w zachowaniu jedności, gdyż wszyscy księża muszą pełnić posługę wobec katolików wszystkich obrządków. Pomagają im w tym „tysiące świeckich wolontariuszy w katechezie, duszpasterstwie młodzieży i rodzin, apostolacie szpitalnym i więziennym oraz pracy socjalnej”.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!