Bp Jędraszewski: ”w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja”

2008-05-19 00:00:00

Przeciwko odrzucaniu prawd obiektywnych w imię tolerancji wystąpił stanowczo w sobotę w Poznaniu biskup Marek Jędraszewski. Dodał, że w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja. Biskup przemawiał podczas Mszy św. sprawowanej przed otwarciem wystawy poświęconej o. Honoriuszowi Kowalczykowi. Związany z opozycją dominikanin zmarł w tajemniczych okolicznościach w stanie wojennym.

Podczas Mszy św. w kościele dominikanów hierarcha powiedział, że wartości, które ćwierć wieku temu głosił o. Kowalczyk także dziś obowiązują, mimo że – jak zaznaczył – „trzeba mieć w sobie dość mocy, by pisać życie światłami Bożymi”.

A wiemy, że nie jest to łatwe w czasie, kiedy uważa się, że prawdy obiektywnej nie ma i że wszystko jest względne, i każdy ma prawo do własnej prawdy, a tolerancja powinna objąć wszystko, nawet pochłonąć miłość – ubolewał bp Jędraszewski.

Zapomina się, że w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja. Jest miłość budowana na prawdzie wymagającej, domagającej się odwagi, wzywającej do świadectwa, niekiedy pełnego mocy i zarazem pokory – dodał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Otwarta na dziedzińcu kościoła dominikanów wystawa ukazuje na 30 planszach ponad 100 zdjęć dokumentujących życie i działalność ojca Kowalczyka oraz powojenną historię Polski i Kościoła z uwzględnieniem komunistycznych represji. Ekspozycję, która potrwa do końca czerwca, przygotowały Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Ojca Honoriusza Kowalczyka.

Urodzony w 1935 roku o. Honoriusz Stanisław Kowalczyk prawie całe życie zakonne spędził w Poznaniu, gdzie był duszpasterzem akademickim. W stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych, a odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę gromadziły tysiące osób.

17 kwietnia 1983 roku został ciężko ranny w wypadku samochodowym, w wyniku czego trzy tygodnie później zmarł. W sprawie przyczyn śmierci o. Kowalczyka trzykrotnie umarzano śledztwo z powodu braku dowodów przestępstwa. Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie ponownie bada, czy dominikanina zamordowała inwigilująca go nieustannie Służba Bezpieczeństwa.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.