Bp Jędraszewski: ”w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja”

2008-05-19 00:00:00

Przeciwko odrzucaniu prawd obiektywnych w imię tolerancji wystąpił stanowczo w sobotę w Poznaniu biskup Marek Jędraszewski. Dodał, że w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja. Biskup przemawiał podczas Mszy św. sprawowanej przed otwarciem wystawy poświęconej o. Honoriuszowi Kowalczykowi. Związany z opozycją dominikanin zmarł w tajemniczych okolicznościach w stanie wojennym.

Podczas Mszy św. w kościele dominikanów hierarcha powiedział, że wartości, które ćwierć wieku temu głosił o. Kowalczyk także dziś obowiązują, mimo że – jak zaznaczył – „trzeba mieć w sobie dość mocy, by pisać życie światłami Bożymi”.

A wiemy, że nie jest to łatwe w czasie, kiedy uważa się, że prawdy obiektywnej nie ma i że wszystko jest względne, i każdy ma prawo do własnej prawdy, a tolerancja powinna objąć wszystko, nawet pochłonąć miłość – ubolewał bp Jędraszewski.

Zapomina się, że w Piśmie Świętym nie ma słowa tolerancja. Jest miłość budowana na prawdzie wymagającej, domagającej się odwagi, wzywającej do świadectwa, niekiedy pełnego mocy i zarazem pokory – dodał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Otwarta na dziedzińcu kościoła dominikanów wystawa ukazuje na 30 planszach ponad 100 zdjęć dokumentujących życie i działalność ojca Kowalczyka oraz powojenną historię Polski i Kościoła z uwzględnieniem komunistycznych represji. Ekspozycję, która potrwa do końca czerwca, przygotowały Instytut Pamięci Narodowej i Fundacja Ojca Honoriusza Kowalczyka.

Urodzony w 1935 roku o. Honoriusz Stanisław Kowalczyk prawie całe życie zakonne spędził w Poznaniu, gdzie był duszpasterzem akademickim. W stanie wojennym organizował pomoc dla internowanych, a odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę gromadziły tysiące osób.

17 kwietnia 1983 roku został ciężko ranny w wypadku samochodowym, w wyniku czego trzy tygodnie później zmarł. W sprawie przyczyn śmierci o. Kowalczyka trzykrotnie umarzano śledztwo z powodu braku dowodów przestępstwa. Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie ponownie bada, czy dominikanina zamordowała inwigilująca go nieustannie Służba Bezpieczeństwa.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.