Bp Kaszak: życie powinno być przekazywane w rodzinie

2012-03-07 00:00:00
Bp Kaszak: życie powinno być przekazywane w rodzinie


- Mamy w naszym kraju problem z przekazywaniem życia. Winno ono być przekazywane w rodzinie, a nie w laboratorium, na szkle - mówił w środę w Gnieźnie ks. bp Grzegorz Kaszak. Delegat Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin z diecezji zachodniej Polski.

W homilii biskup sosnowiecki podkreślił, że przyszłość naszego kraju zależy przede wszystkim od kondycji polskiej rodziny. Na tą zaś czyha obecnie wiele niebezpieczeństw. Rodzinę - jak dodał - "próbuje się obecnie pozbawić misji i wszystkich zalet, które pochodzą od Boga".

- Mamy w naszym kraju problem z przekazywaniem życia. Winno ono być przekazywane w rodzinie, a nie w laboratorium, na szkle. Mamy problem z próbami zrównywania małżeństwa ze związkami partnerskimi. To tylko niektóre przykłady. W sercu rodzi się pytanie, co robić? Jak wzmocnić polską rodzinę? - pytał kaznodzieja.

Delegat Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski przypomniał, że takie samo pytanie zadał przed laty bł. Janowi Pawłowi II śp. abp Kazimierz Majdański. Usłyszał wówczas krótką, zwięzłą, ale bardzo głęboką odpowiedź: "Być dobrą rodziną". - To pierwsze i podstawowe zadanie dla nas wszystkich - stwierdził bp Kaszak.

Źródło: KAI

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.