Bp Regmunt: ”Monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary”

2010-11-15 00:00:00
Bp Regmunt: ”Monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary”

Biskup zielonogórsko-gorzowski zaprasza wiernych do Świebodzina na uroczystość poświęcenia figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która odbędzie się 21 listopada.

W słowie skierowanym do diecezjan hierarcha przypomniał, że pomysłodawcą powstania figury przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest długoletni proboszcz tutejszej parafii ks. prałat Sylwester Zawadzki. „Wraz z wiernymi wyraził on pragnienie, aby poprzez tę figurę upamiętnić dokonane w 2000 roku ofiarowanie miasta i powiatu świebodzińskiego Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Po otrzymaniu przez proboszcza aprobaty Biskupa rozpoczęły się prace przygotowujące realizację tego projektu, które trwały prawie 5 lat. Budowa rozpoczęła się w roku 2005. Po pokonaniu wielu przeciwności, instalacja figury została pomyślnie zakończona” – pisze biskup.

Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podkreśla, że monumentalna figura Chrystusa to najpierw znak wiary. „Jest ona również hołdem, poprzez który pragniemy oddać Zbawicielowi cześć i uznać Jego powszechne panowanie. Wiara, będąca pełnym ufności powierzeniem się Chrystusowi, nie może pozostać aktem tylko wewnętrznym. Powinna się ona wyrażać na zewnątrz, najpierw poprzez życie zgodne z Ewangelią. Wiara potrzebuje także pewnych znaków materialnych, które dają o niej świadectwo. Takim właśnie świadectwem wiary jest świebodziński monument” – czytamy w słowie skierowanym do wiernych.

Uroczystość poświęcenia figury rozpocznie się 21 listopada o godz. 15.00 od odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium. Po modlitwie o godz. 16.00 odbędzie się poświęcenie monumentu oraz zostanie odprawiona Msza św. Przewodniczyć jej będzie kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Biskup Regmunt zaprosił diecezjan do udziału w uroczystości. „Będzie nam miło jeśli to zaproszenie przyjmą również wierni zaangażowani w działalność grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, w tym członkowie Akcji Katolickiej, dla których Niedziela Chrystusa Króla jest świętem patronalnym (…) Niech udział w uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie stanie się wyznaniem naszej wiary i wyrażeniem naszej woli budowania własnego życia na fundamencie Chrystusowej Ewangelii. Niech nam pomoże w jeszcze głębszym poddaniu naszego życia królewskiej władzy Chrystusa” – napisał hierarcha.

Bp Regmunt w odezwie podziękował też miejscowym biskupom oraz ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, który wytrwale realizował dzieło. „Dziękuję też mojemu poprzednikowi, Biskupowi Diecezjalnemu Adamowi Dyczkowskiemu, Biskupom Pawłowi Sosze i Edwardowi Dajczakowi, a także kapłanom, siostrom zakonnym, a w sposób szczególny wiernym świeckim, pochodzącym nie tylko z miejscowej parafii, ale rozsianych w różnych miejscach diecezji i poza jej granicami. Szczególne podziękowanie kieruję do projektantów, konstruktorów i wykonawców tej figury. Dziękuję też władzom wojewódzkim, powiatowym i miejskim, które przez swoje decyzje umożliwiły realizację tych zamierzeń. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli zaangażowanym w to dzieło. Ufam, że sam Bóg wynagrodzi ich dobroć serca obfitością swoich darów” – czytamy w liście.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!