Bp Sgreccia: nie wolno robić z człowieka farmaceutyku

2008-01-21 00:00:00

Nie ma usprawiedliwienia dla działań, które czynią człowieka bezwolnym przedmiotem eksperymentów naukowych. Nawet gdyby celem tego rodzaju doświadczeń były badania terapeutyczne, to nie wolno robić z człowieka farmaceutyku. W ten sposób Bp Elio Sgreccia, przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” skomentował informację o sklonowaniu ludzkich embrionów.

Hierarcha podkreśla, że w gruncie rzeczy „sukces” kalifornijskich naukowców jest krokiem wstecz, gdy chodzi o badania nad komórkami macierzystymi, skoro można je już wyhodować z komórek dorosłych organizmów.

Tego nie da się zrozumieć. Przedtem mówiono, że miałoby to służyć leczeniu chorób Parkinsona, Alzheimera i tak dalej, co zresztą zawsze się wyciąga – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Sgreccia. – Teraz jest to osiągalne innymi metodami w sposób łatwiejszy i lepiej udokumentowany. Nie wiadomo, czy nie jest to zwykła zabawa za pieniądze publiczne, czy prywatne, aby udowodnić, kto jest lepszy, kto się posunie dalej w doświadczeniach robionych wyłącznie dla satysfakcji eksperymentowania na ludziach – podkreślił hierarcha.

Amerykańscy naukowcy jako pierwsi uzyskali zarodki będące genetycznie identycznymi kopiami, klonami, dwóch dorosłych mężczyzn – poinformowało pismo "Stem Cells". Specjaliści ze Stemagen Corporation w La Jolla w Kalifornii stworzyli zarodki, które pozwoliłyby uzyskać idealnie dopasowane do potrzeb ich pacjentów komórki macierzyste – podaje portal wp.pl.

Naukowcy usunęli DNA z 25 pobranych od ochotniczek komórek jajowych i zastąpili je DNA z komórek skóry ochotników. W ten sposób udało się uzyskać w sumie pięć zarodków, z których co najmniej jeden był na pewno klonem. Na razie nie pobrano od nich komórek macierzystych - zarodki zostały zniszczone podczas badania, które miało sprawdzić, czy rzeczywiście materiał genetyczny jest identyczny jak u dawców.

Źródło: KAI, wp.pl

 

W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.