Bp Sgreccia skrytykował rezolucję Rady Europy dot. ”prawa do aborcji”
2008-04-30 00:00:00

„Deklaracja sprzeczna z prawami człowieka” – w ten sposób niedzielne wydanie L’Osservatore Romano zatytułowało artykuł bp. Elio Sgrecci komentujący niedawną rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 16 kwietnia w sprawie dostępu do aborcji na Starym Kontynencie. Zgromadzenie zachęca 47 państw członkowskich do depenalizacji „przerywania ciąży” i zagwarantowania kobietom tzw. prawa do aborcji oraz do zniesienia istniejących restrykcji. Jednocześnie zaznacza, że w żadnych okolicznościach nie można uznać aborcji za metodę planowania rodziny – informuje Radio Watykańskie.
Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” zwraca uwagę na wewnętrzne niekonsekwencje zawarte w rezolucji. Aborcję uważa się w niej za zło, którego należy unikać, a jednocześnie zachęca się do jej upowszechniania. Co więcej, w dokumencie pojawia się fałszywe pojęcie prawa, gdy mowa jest o ograniczeniach w „dostępie do bezpiecznego i legalnego przerywania ciąży” w krajach, gdzie proceder ten jest dopuszczalny, choć pod pewnymi warunkami. „Na jakiej podstawie można usprawiedliwić prawo do zabicia ludzkiej istoty, niewinnej, słabej i bezbronnej?” – pyta bp Sgreccia. Watykański bioetyk zwraca uwagę, że za tego rodzaju żądaniami stoi dyskryminacyjna ideologia. Wpisują się w nią także zawarte w rezolucji pojęcia zdrowia, integralności cielesnej, kosztów społecznych, a nawet sformułowanie „prawo każdej ludzkiej istoty”, do którego dołączony jest kuriozalny dodatek: „także kobiet”.
„Aborcja na życzenie nie może zostać sprowadzona do kwestii dysponowania własnym ciałem, bowiem wyborowi temu towarzyszy dramatyczna decyzja o zniszczeniu ludzkiego życia” – stwierdza bp Sgreccia. Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” krytykuje także sugestię Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o wprowadzeniu przymusowej „edukacji seksualnej” dla młodzieży. Przypomina, że obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na samych rodzicach, a treść owych lekcji powinna uwzględniać także szacunek dla życia ludzkiego i dojrzałość emocjonalną.
„Stwierdzenie dotyczące «prawa do aborcji» neguje prawo do życia poczętego dziecka – konkluduje na łamach L’Osservatore Romano bp Elio Sgreccia. – Jest to wybiórcza i subiektywistyczna interpretacja samego prawa, sprzeczna z autentycznym znaczeniem praw człowieka, w których prawo do życia jest pierwotne, podstawowe i pierwotwórcze w stosunku do wszystkich innych” – donosi „Radio Watykańskie”.
Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.