Bp Sgreccia skrytykował rezolucję Rady Europy dot. ”prawa do aborcji”

2008-04-30 00:00:00
Bp Sgreccia skrytykował rezolucję Rady Europy dot. ”prawa do aborcji”

„Deklaracja sprzeczna z prawami człowieka” – w ten sposób niedzielne wydanie L’Osservatore Romano zatytułowało artykuł bp. Elio Sgrecci komentujący niedawną rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 16 kwietnia w sprawie dostępu do aborcji na Starym Kontynencie. Zgromadzenie zachęca 47 państw członkowskich do depenalizacji „przerywania ciąży” i zagwarantowania kobietom tzw. prawa do aborcji oraz do zniesienia istniejących restrykcji. Jednocześnie zaznacza, że w żadnych okolicznościach nie można uznać aborcji za metodę planowania rodziny – informuje Radio Watykańskie.

Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” zwraca uwagę na wewnętrzne niekonsekwencje zawarte w rezolucji. Aborcję uważa się w niej za zło, którego należy unikać, a jednocześnie zachęca się do jej upowszechniania. Co więcej, w dokumencie pojawia się fałszywe pojęcie prawa, gdy mowa jest o ograniczeniach w „dostępie do bezpiecznego i legalnego przerywania ciąży” w krajach, gdzie proceder ten jest dopuszczalny, choć pod pewnymi warunkami. „Na jakiej podstawie można usprawiedliwić prawo do zabicia ludzkiej istoty, niewinnej, słabej i bezbronnej?” – pyta bp Sgreccia. Watykański bioetyk zwraca uwagę, że za tego rodzaju żądaniami stoi dyskryminacyjna ideologia. Wpisują się w nią także zawarte w rezolucji pojęcia zdrowia, integralności cielesnej, kosztów społecznych, a nawet sformułowanie „prawo każdej ludzkiej istoty”, do którego dołączony jest kuriozalny dodatek: „także kobiet”.

„Aborcja na życzenie nie może zostać sprowadzona do kwestii dysponowania własnym ciałem, bowiem wyborowi temu towarzyszy dramatyczna decyzja o zniszczeniu ludzkiego życia” – stwierdza bp Sgreccia. Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita” krytykuje także sugestię Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o wprowadzeniu przymusowej „edukacji seksualnej” dla młodzieży. Przypomina, że obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na samych rodzicach, a treść owych lekcji powinna uwzględniać także szacunek dla życia ludzkiego i dojrzałość emocjonalną.

„Stwierdzenie dotyczące «prawa do aborcji» neguje prawo do życia poczętego dziecka – konkluduje na łamach L’Osservatore Romano bp Elio Sgreccia. – Jest to wybiórcza i subiektywistyczna interpretacja samego prawa, sprzeczna z autentycznym znaczeniem praw człowieka, w których prawo do życia jest pierwotne, podstawowe i pierwotwórcze w stosunku do wszystkich innych” – donosi „Radio Watykańskie”.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.