Bp Stefanek: politycy nie mają odwagi iść do wyborów ze sztandarem obrony życia

2011-04-20 00:00:00
Bp Stefanek: politycy nie mają odwagi iść do wyborów ze sztandarem obrony życia


Nie przypuszczam, by ktoś z polityków miał odwagę z obrony życia uczynić sztandar i iść z nim do wyborów. Elity polityczne odkładają normy moralne do prywatnego życia, a w oficjalnych wystąpieniach ich unikają – tak bp Stanisław Stefanek skomentował fakt złożenia 14 kwietnia w biurze Marszałka Sejmu RP projektu nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych. Złożono pod nim 480 tys. podpisów. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma nadzieję, że posłowie zajmą się projektem jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Zdaniem bp. Stefanka, okres przedwyborczy jest pod względem zgłoszenia takiego projektu ustawy okresem trudnym. – Mowa tu o fundamentalnych prawach naturalnych, jakim jest prawo do życia. Ono natomiast, przetłumaczone na prawo stanowione, zawsze napotyka na rozmaite przeszkody. Ogólnie mówi się, że takimi przeszkodami są różne opcje polityczne, dlatego dzielimy kluby parlamentarne czy partie polityczne na „pro-life” i te, które są za aborcją – przypomniał hierarcha.

Bp Stefanek zauważył, że polskie ustawodawstwo antyaborcyjne, dopuszczając trzy wyjątki „przerwania ciąży”, jest jednym z najbardziej restrykcyjnych, „podczas, gdy w innych krajach w ogóle nikt się tym nie przejmuje”. Wymienił przy tym ustawodawstwo np. Chin i Rosji.

Zdaniem bp. Stefanka okres tuż przed wyborami nie sprzyja rzetelnemu informowaniu społeczeństwa o debacie na temat życia poczętego. – Gdyby zapytać o pozwolenie na swobodne zabijanie człowieka, każdy odpowie, że jest przeciwny. Ale gdyby zapytać o stosunek do kary śmierci, zwłaszcza wobec najcięższych przestępstw, nie będzie jednoznacznie potępiającej odpowiedzi – powiedział członek Rady KEP ds. Rodziny.

Bp Stefanek przypomniał, że inicjatywa ustawodawcza Fundacji „PRO – Prawo do Życia” i Fundacji Narodowego Dnia Życia nie jest pierwszym społecznym projektem zmiany ustawy antyaborcyjnej. Już w latach 90. pojawiały się projekty gwarantujące prawo do życia na zasadzie spójności z prawem naturalnym. – Nigdy jednak w naszym ustawodawstwie nie dało się pod tym względem osiągnąć pełnego sukcesu – przyznał.

Obserwuję tę inicjatywę od początku. Traktuję ją jak każdą inicjatywę, która próbuje w świadomości społecznej uruchomić właściwe postawy w stosunku do najważniejszego dobra, jakim obdarzył nas Stwórca i jakim jest prawo do życia – zaznaczył bp Stefanek. – Traktuję to jako duży wysiłek wychowania społecznego – dodał.

Powiedział, że jego zdaniem członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „nie kojarzyli swojej inicjatywy ani z kampanią wyborczą, ani z jakąś określoną opcją polityczną”. – Pod tym względem nikt nie jest bez grzechu, każde ze środowisk politycznych gdzieś kluczy i nie ma odwagi jasno przypomnieć, że jest prawo naturalne i przykazanie „Nie zabijaj” – stwierdził biskup łomżyński. Dodał, że największą wartością inicjatywy jest pragnienie ochrony życia człowieka.

Pytany o to, czy temat aborcji pojawi się w kampanii wyborczej i będzie wykorzystywany przez polityków, bp Stefanek odparł, że nowym inicjatywom zmiany ustawy antyaborcyjnej, zwłaszcza gdy pojawiają się w okresie przedwyborczym, "towarzyszy ostrzeżenie: nie ruszajcie, bo otworzycie nowy front walki".

Zdaniem bp. Stefanka, "politycy będą próbowali to wykorzystywać, będą się nawzajem przepytywać, będą prowokowali wyborców na wiecach do stawiania pytań". – Zresztą to nic zdrożnego, że kandydat na posła mówi o swoim kanonie moralności, o pryncypiach, jakimi się kieruje w życiu społecznym. Powinien to mówić, bo jeśli wrzucam do urny kartkę z głosem na czyjeś nazwisko, to chciałbym wiedzieć, czy to jest człowiek o zwartym systemie wartości moralnych czy też rządzi nim płytki pragmatyzm i łatwo kupowany pogląd – uznał.

Jak znam obecną polską rzeczywistość, nie przypuszczam, by ktoś miał odwagę z obrony życia uczynić sztandar i iść z nim do wyborów. To trochę pesymistyczne spojrzenie, ale tylko na elity polityczne. Politycy odkładają normy moralne do prywatnego życia, a w oficjalnych wystąpieniach unikają tych argumentów. Natomiast społeczeństwo coraz bardziej otwarcie opowiada się za życiem – podsumował bp Stefanek.

Źródło: KAI

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.