Bp Stefanek przestrzegł przed ”międzynarodowym bezbożnictwem”
2009-04-14 00:00:00
O odnowienie umysłów „własnych i społecznych” mądrością Boga apelował w wielkanocny poranek biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Hierarcha przewodniczył rezurekcji w łomżyńskiej katedrze. W homilii mówił o zagrożeniach czyhających na Polaków ze strony „międzynarodowego bezbożnictwa”. Jak stwierdził, proponuje ono wyrzucenie Boga i powrót do „cywilizacji dżungli”.
– „Międzynarodowe bezbożnictwo” miało różne agendy – jedni nazywali je narodowym socjalizmem, inni komunizmem, ale to jest ta sama centrala – wyjaśniał w katedrze bp Stefanek. Wmawia ona, że to Polacy są winni i dzisiejsi potomkowie tych, którzy ginęli w Katyniu i Oświęcimiu, „którzy zostali w wywózkach sponiewierani”. – I my mamy teraz płacić, oddać, oddać resztę, bo to my zawiniliśmy, sprzeciwiliśmy się programowi, który niosły nam, jako zbawienie wermacht hitlerowski i armia radziecka! – zaznaczył dobitnie bp Stefanek. Wskazał też „na groteskę demokracji, która zakłada, że głosujemy na tych, którzy zostali zatwierdzeni w jakimś tajnym klubie”. Mówił o niepokojącej ekonomii głoszącej, iż zbawienie światu – zamiast Chrystusa Zmartwychwstałego – ma przynieść wolny rynek i demokracja.
Bp Stefanek mówił też „o perspektywie, która wyrzuca Boga i zakłada: „nie pozwolić, aby Chrystus Zmartwychwstały dopukał się do serca ludzkiego”. – A wtedy wracamy do serca kamiennego, do cywilizacji dżungli, czyli obyczaju przemocy – mówił hierarcha. Działania te nazwał „antyewangelizacją”. – To tak jakby św. Brunon patrzył na nowy najazd pogaństwa – mówił bp Stefanek. Zaapelował, aby odnowić ludzkie umysły – i za św. Pawłem – aby nauczyć się rozróżniać czyn dobry od złego.
Bp Stefanek przypomniał, że trwają obchody Roku św. Brunona. Diecezja łomżyńska będzie przypominać o swoim patronie podczas liturgii dekanalnych z udziałem biskupów łomżyńskich.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.