Bp Szal: bierzmy przykład z Węgrów

2011-05-04 00:00:00


O obecności Bożych przykazań w prawodawstwie świeckim mówił bp Adam Szal we wtorek, podczas Mszy św. za ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej wskazywał na przykład Węgrów, którzy w niedawno uchwalonej konstytucji umieścili słowa: „Boże, błogosław Węgrów”, deklarując także ochronę życia od poczęcia oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.


Czy możliwe jest, aby w XXI wieku powołać się w prawodawstwie świeckim na Pana Boga i na Jego prawo wpisane w sumienia, ogłoszone w Dekalogu? A może trzeba dyskretnie przemilczać chrześcijańskie korzenie Europy i poszczególnych narodów, może trzeba wycofywać symbole religijne i wprowadzać prawo neutralizujące wymagania Ewangelii i Bożych przykazań? – mówił bp Adam Szal.

Zwrócił uwagę, że we współczesnej Europie znalazło się państwo, które „zdobyło się na piękną, pełną odwagi postawę”. – Na Węgrzech rząd premiera Wiktora Orbana w pierwszych słowach niedawno uchwalonej konstytucji zawarł słowa modlitwy: Boże, błogosław Węgrów. To są przecież nasi - jak się potocznie mówi - bratankowie, którzy w oficjalny sposób nie wstydzili się odwołać do swoich chrześcijańskich korzeni – zauważył kaznodzieja.

Przypomniał, że węgierska ustawa zasadnicza zawiera nie tylko odwołanie się do chrześcijaństwa, ale także deklarację ochrony życia od poczęcia i ogłoszenie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Powołując się na badania opinii publicznej, powiedział, że 69 proc. Węgrów uznaje rolę chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości narodowej ich kraju.

Dziękując za dar wielkiego Polaka bł. Jana Pawła II, bp Adam Szal przypomniał, że papież chciał, aby Europa nie zapomniała o Bogu, Ewangelii i o nauce krzyża.

Jest to piękny prezent złożony Janowi Pawłowi II przy okazji beatyfikacji. Szkoda, że w naszej ojczyźnie nie pojawiła się podobna inicjatywa i nie została uskuteczniona – uznał.

Trzeba z szacunkiem zwrócić się do naszych bratanków i podziękować im za ten gest odwagi, za to, że narazili się na różne, nieraz bardzo złośliwe epitety. Oni wiedzą, że korzeniem każdego narodu jest przeszłość, że korzeniem narodu chrześcijańskiego jest wiara – podkreślił bp Szal.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!