Bp Szal: bierzmy przykład z Węgrów

2011-05-04 00:00:00


O obecności Bożych przykazań w prawodawstwie świeckim mówił bp Adam Szal we wtorek, podczas Mszy św. za ojczyznę w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej wskazywał na przykład Węgrów, którzy w niedawno uchwalonej konstytucji umieścili słowa: „Boże, błogosław Węgrów”, deklarując także ochronę życia od poczęcia oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.


Czy możliwe jest, aby w XXI wieku powołać się w prawodawstwie świeckim na Pana Boga i na Jego prawo wpisane w sumienia, ogłoszone w Dekalogu? A może trzeba dyskretnie przemilczać chrześcijańskie korzenie Europy i poszczególnych narodów, może trzeba wycofywać symbole religijne i wprowadzać prawo neutralizujące wymagania Ewangelii i Bożych przykazań? – mówił bp Adam Szal.

Zwrócił uwagę, że we współczesnej Europie znalazło się państwo, które „zdobyło się na piękną, pełną odwagi postawę”. – Na Węgrzech rząd premiera Wiktora Orbana w pierwszych słowach niedawno uchwalonej konstytucji zawarł słowa modlitwy: Boże, błogosław Węgrów. To są przecież nasi - jak się potocznie mówi - bratankowie, którzy w oficjalny sposób nie wstydzili się odwołać do swoich chrześcijańskich korzeni – zauważył kaznodzieja.

Przypomniał, że węgierska ustawa zasadnicza zawiera nie tylko odwołanie się do chrześcijaństwa, ale także deklarację ochrony życia od poczęcia i ogłoszenie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Powołując się na badania opinii publicznej, powiedział, że 69 proc. Węgrów uznaje rolę chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości narodowej ich kraju.

Dziękując za dar wielkiego Polaka bł. Jana Pawła II, bp Adam Szal przypomniał, że papież chciał, aby Europa nie zapomniała o Bogu, Ewangelii i o nauce krzyża.

Jest to piękny prezent złożony Janowi Pawłowi II przy okazji beatyfikacji. Szkoda, że w naszej ojczyźnie nie pojawiła się podobna inicjatywa i nie została uskuteczniona – uznał.

Trzeba z szacunkiem zwrócić się do naszych bratanków i podziękować im za ten gest odwagi, za to, że narazili się na różne, nieraz bardzo złośliwe epitety. Oni wiedzą, że korzeniem każdego narodu jest przeszłość, że korzeniem narodu chrześcijańskiego jest wiara – podkreślił bp Szal.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.