Bp Tomasik: małżeństwo to odpowiedzialność

2012-02-13 00:00:00
Bp Tomasik: małżeństwo to odpowiedzialność


Małżeństwo to odpowiedzialność za drugą osobę – przypomniał w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom biskup Henryk Tomasik, z okazji wspomnienia liturgicznego św. Walentego (14 lutego), który został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.

Krajowy duszpasterz młodzieży zachęcił do poważnego przygotowania się do zawarcia sakramentu małżeństwa. – Mówimy o przygotowaniu do sakramentu małżeństwa, które polega na pogłębieniu wiary. To szansa na założenie prawdziwej katolickiej rodziny. Mówimy również o przygotowaniu do małżeństwa, czyli kształtowania własnego charakteru, osobowości, tak aby dobrze spełnić obowiązki wynikające z faktu zawarcia małżeństwa. Dzisiaj słyszymy o różnych smutnych wydarzeniach i dostrzegamy, jak niektórzy ludzie są nieprzygotowani do małżeństwa, do podjęcia roli ojca czy matki. Te negatywne obrazy są dodatkową zachętą, aby solidnie przygotować się do sakramentu małżeństwa – mówił biskup Tomasik.

Hierarcha zaznaczył, że małżeństwo wiąże się z przyjęciem odpowiedzialność za drugą osobę. – Szkoda, że wiele młodych osób nie dostrzega tego, że małżeństwo to wielka odpowiedzialność. Życzę młodym odwagi w kształtowaniu siebie. W takich momentach powinniśmy przypominać słowa bł. Jana Pawła II, że „każde życie charakteryzuje się i określa przez wewnętrzny kształt miłości: powiedz mi jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś”. Ważne jest, aby młody człowiek mówiąc o miłości do drugiego człowieka powiedział jaka jest jego miłość do Chrystusa – podkreślił bp Tomasik.

Źródło: radom.radioplus.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!