Bp Tomasik: Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka

2012-03-12 00:00:00
Bp Tomasik: Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka

W swojej cyklicznej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, zaprotestował przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania młodzieży w Polsce. Chodzi o to, że religia zniknęła z listy przedmiotów finansowanych przez państwo. W konsekwencji o religii w szkołach zdecydują samorządy, które mogą nie znaleźć na nią pieniędzy.

- Przyszłość kraju w różnych wymiarach zależy od postawy moralnej Polaków i poczucia odpowiedzialności. Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka. Szkoda, że co pewien czas wracają te same problemy, jakbyśmy nie dostrzegali roli chrześcijaństwa w tworzeniu kultury europejskiej. Przypomnę, że konstytucja Niemiec mówi, że religia jest normalnym przedmiotem nauczania. Dlaczego my Polacy boimy się obecności Kościoła w życiu publicznym i roli religii w procesie wychowania? Chcemy miejsca Kościoła w tych wymiarach. Taką szansę widzimy w obecności w procesie wychowania. Mam nadzieję, ze ministerstwo wycofa się z prób ograniczenia religii w szkole - powiedział bp Tomasik.

Biskup Tomasik przypomniał, że w 12. punkcie obowiązującego w Polsce Konkordatu jest mowa o zagwarantowaniu przez państwo nauki religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Hierarcha podkreślił, że Polska już raz się skompromitowała zrywając Konkordat. - Mam nadzieję, że drugi raz, w czasach uporządkowanych relacji międzynarodowych, Polska nie zdecyduje się na zerwanie umowy - powiedział biskup.

Krajowy duszpasterz młodzieży przypomniał, że w 1990 roku była próba włączenia religii do "wielkiego procesu kształtowania młodzieży". Powiedział, że "w tamtym czasie Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu uznała, że katechizacja niesie za sobą podstawowe wartości etyczne i moralne w procesie wychowania i właśnie z tego powodu jest niezbędne, aby państwowe placówki oświatowe zapewniły możliwość pobierania nauki religii przez wszystkich uczniów, których rodzice wyrażą takie życzenie".

Na koniec biskup Tomasik stwierdził, że najwięcej będzie zależeć od rodziców. - Powinni złożyć wyznanie wiary w Chrystusa, a taką formą jest domaganie się obecności religii w procesie wychowania - podkreślił krajowy duszpasterz młodzieży.

Źródło: Radio Plus Radom
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.