Bractwo św. Piusa mówi Watykanowi ”nie”

2012-02-03 00:00:00
Bractwo św. Piusa mówi Watykanowi ”nie”


Bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X stwierdził, że jest ono zmuszone odpowiedzieć negatywnie na propozycje pojednania zawarte w preambule doktrynalnej, jaka została przedstawiona przez Papieską Komisję „Ecclesia Dei”. Hierarcha zawarł swoje stanowisko w homilii wygłoszonej w prowadzonym przez lefebrystów seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winona w stanie Minnesota (USA). Stolica Apostolska dotychczas nie skomentowała tego wystąpienia.

Bp Fellay wyjaśnił, że Stolica Apostolska „zaakceptowała wszystkie postulaty” z punktu widzenia organizacyjnego i praktycznego, udoskonalając propozycję przedstawioną 14 września 2011 roku. Pozostaje natomiast głęboka różnica doktrynalna.

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X stwierdził, że Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, która jest odpowiedzialna w Stolicy Apostolskiej za relacje z grupami tradycjonalistycznymi żąda od lefebrystów zaakceptowania, aby „punkty kontrowersyjne II Soboru Watykańskiego, takie jak ekumenizm i wolność religijna, były odczytywane zgodnie z odwieczną nauką Kościoła. Jeśli jest więc coś dwuznacznego w nauce Kościoła należy to odczytywać tak, jak zawsze odczytywał to Kościół na przestrzeni dziejów”.

Dla lefebrystów problemem jest to, że jako przykład ciągłości między tradycyjną nauką Kościoła, a nauką II Soboru Watykańskiego Watykan wskazuje właśnie kwestie ekumenizmu i wolności religijnej, tak jak je interpretuje Katechizm Kościoła Katolickiego. – To właśnie te punkty zarzucamy Soborowi – stwierdził bp Fellay.

Obecnie nad odpowiedzią lefebrystów pracuje Papieska Komisja „Ecclesia Dei”. Zdaniem przełożonego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X fakt, że Watykan jeszcze nie odpowiedział świadczy o zakłopotaniu Stolicy Apostolskiej. – Powiedzieliśmy im bardzo jasno: jeśli przyjmiecie nas takimi jakimi jesteśmy, bez zmian, nie zmuszając nas do zaakceptowania tych spraw, jesteśmy gotowi. Jeśli natomiast chcecie nas zmusić do ich zaakceptowania – to tego nie uczynimy – wyjaśnił bp Fellay. – Myślę, że nie możemy dalej zmierzać ku zamieszaniu. Innymi słowy oznacza to, że oni co innego pojmują, jako „tradycję” i pewnie także „spójność”. Dlatego właśnie musimy powiedzieć: „nie”. Nie zamierzamy tego podpisać – dodał.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!