Bractwo św. Piusa mówi Watykanowi ”nie”

2012-02-03 00:00:00
Bractwo św. Piusa mówi Watykanowi ”nie”


Bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X stwierdził, że jest ono zmuszone odpowiedzieć negatywnie na propozycje pojednania zawarte w preambule doktrynalnej, jaka została przedstawiona przez Papieską Komisję „Ecclesia Dei”. Hierarcha zawarł swoje stanowisko w homilii wygłoszonej w prowadzonym przez lefebrystów seminarium św. Tomasza z Akwinu w Winona w stanie Minnesota (USA). Stolica Apostolska dotychczas nie skomentowała tego wystąpienia.

Bp Fellay wyjaśnił, że Stolica Apostolska „zaakceptowała wszystkie postulaty” z punktu widzenia organizacyjnego i praktycznego, udoskonalając propozycję przedstawioną 14 września 2011 roku. Pozostaje natomiast głęboka różnica doktrynalna.

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X stwierdził, że Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, która jest odpowiedzialna w Stolicy Apostolskiej za relacje z grupami tradycjonalistycznymi żąda od lefebrystów zaakceptowania, aby „punkty kontrowersyjne II Soboru Watykańskiego, takie jak ekumenizm i wolność religijna, były odczytywane zgodnie z odwieczną nauką Kościoła. Jeśli jest więc coś dwuznacznego w nauce Kościoła należy to odczytywać tak, jak zawsze odczytywał to Kościół na przestrzeni dziejów”.

Dla lefebrystów problemem jest to, że jako przykład ciągłości między tradycyjną nauką Kościoła, a nauką II Soboru Watykańskiego Watykan wskazuje właśnie kwestie ekumenizmu i wolności religijnej, tak jak je interpretuje Katechizm Kościoła Katolickiego. – To właśnie te punkty zarzucamy Soborowi – stwierdził bp Fellay.

Obecnie nad odpowiedzią lefebrystów pracuje Papieska Komisja „Ecclesia Dei”. Zdaniem przełożonego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X fakt, że Watykan jeszcze nie odpowiedział świadczy o zakłopotaniu Stolicy Apostolskiej. – Powiedzieliśmy im bardzo jasno: jeśli przyjmiecie nas takimi jakimi jesteśmy, bez zmian, nie zmuszając nas do zaakceptowania tych spraw, jesteśmy gotowi. Jeśli natomiast chcecie nas zmusić do ich zaakceptowania – to tego nie uczynimy – wyjaśnił bp Fellay. – Myślę, że nie możemy dalej zmierzać ku zamieszaniu. Innymi słowy oznacza to, że oni co innego pojmują, jako „tradycję” i pewnie także „spójność”. Dlatego właśnie musimy powiedzieć: „nie”. Nie zamierzamy tego podpisać – dodał.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!