Bractwo św. Piusa X: wymagania Stolicy Apostolskiej nie są problemem

2008-07-03 00:00:00

Lefebryści oficjalnie ustosunkowali się do ultimatum postawionego w ubiegłym miesiącu przez Stolicę Apostolską – informuje Radio Watykańskie. W wydanym 1 lipca oświadczeniu, rzecznik prasowy Bractwa św. Piusa X wyraził żal, że wiadomość o całej sprawie, wbrew przyjętym zwyczajom, przedostała się do prasy, co postawiło bractwo w sytuacji medialnej presji. Jednocześnie dał do zrozumienia, że wymagania postawione przez Stolicę Apostolską same w sobie nie są problemem

Precyzując warunki postawione przez Stolicę Apostolską, ks. Alain Lorans przyznał, że ich celem było stworzenie atmosfery sprzyjającej dalszemu dialogowi, a nie wymuszenie na bractwie konkretnych zobowiązań. Zwrócił ponadto uwagę, że warunki były dość ogólne. Nie ma w nich mowy ani o Soborze Watykańskim II, ani o posoborowej liturgii – podaje rozgłośnia watykańska.

Według rzecznika lefebrystów, wymagania postawione przez Stolicę Apostolską same w sobie nie są problemem. Niezadowolenie budzi pośpiech, do jakiego zmusza się bractwo, oraz ekskomunika, w którą popadli konsekrowani przez abp. Marcela Lefebvre’a biskupi. Jej zdjęcie pozwoliłoby kontynuować dialog w życzliwej atmosferze.

Odnosząc się pozytywnie do jednego z żądań Stolicy Apostolskiej, rzecznik lefebrystów stwierdza, że bractwo nie stawia własnego nauczania ponad magisterium Ojca Świętego i nie sytuuje się w opozycji do Kościoła. Chce jednak, by dialog z Watykanem dotyczył kwestii doktrynalnych. Ks. Lorans ujawnia też, że bractwo odpowiedziało na ultimatum Stolicy Apostolskiej listem bp. Bernarda Fellay’a do Benedykta XVI – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.