Bractwo św. Piusa X nie zaakceptuje II Soboru Watykańskiego
2011-12-13 00:00:00

W najbliższych dniach do Watykanu powinna dotrzeć odpowiedź Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na zaproponowaną im 14 września „preambułę doktrynalną”. Andrea Tornielli, watykanista dziennika „La Stampa”, twierdzi na podstawie najnowszych sygnałów, że nie należy oczekiwać odpowiedzi pozytywnej na tę propozycję Stolicy Apostolskiej.
Najpoważniejszym z takich sygnałów było kazanie przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, wygłoszone w Ecône w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Bp Bernard Fellay przyznał w nim, że warunkiem Stolicy Apostolskiej, by Bractwo uzyskało status prawny w Kościele jest akceptacja II Soboru Watykańskiego. Hierarcha wyraził swoje zastrzeżenia wobec takiej możliwości.
Tornielli zauważył na portalu Vatican Insider, że można oczekiwać, iż w tej sytuacji lefebryści zgłoszą w najbliższych dniach kontrpropozycję, w której znalazłyby się stwierdzenia, że nie wymaga się od nich zgody na zawarte w dokumentach soborowych takie kwestie jak kolegialność, ekumenizm i wolność religijna. Jego zdaniem można się spodziewać, że Stolica Apostolska nie uzna kanonicznie biskupów i kapłanów, którzy nie zgodzą się na minimum wymagane od każdego, kto przyjmuje jakikolwiek urząd kościelny.
Bp Fellay nie ukrywał, iż uważa, że od czasów II Soboru Watykańskiego do Kościoła przeniknął duch świata, co postrzega, jak gdyby diabeł postawił stopę w sanktuarium. Stwierdził, że osiągnięto punkt, w którym ukazuje się cała głębia problemu. – Trzeba uznać, że Rzym dokonał wobec nas pewnego gestu. Jeśli jednak Rzym każde nam bezwarunkowo zaakceptować Vaticanum II – nie możemy tego uczynić – stwierdził bp Fellay. Zaznaczył, że problemem dla Kościoła nie jest odmienna opinia Bractwa św. Piusa X, lecz przeniknięcie do niego ducha niekatolickiego.
Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.