Brazylia: antyklerykałowie krytykują porozumienie ze Stolicą Apostolską
2009-07-20 00:00:00
Status prawny Kościoła katolickiego w Brazylii jest przedmiotem obrad komisji brazylijskiego parlamentu w związku z układem o współpracy ze Stolicą Apostolską. Przeciwnicy porozumienia podpisanego już w 2008 roku twierdzą, że dokument daje Kościołowi katolickiemu uprzywilejowaną pozycję w stosunku do innych wspólnot religijnych, a to jest sprzeczne z konstytucyjną laickością państwa.
Porozumienie podpisali w listopadzie ub.r. w Watykanie minister spraw zagranicznych Brazylii Celso Amorin i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Dokument zastąpił statut dla Kościoła katolickiego w Brazylii, ustanowiony w 1890 r. po obaleniu cesarza i utworzeniu republiki. Dotyczy statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym kraju, a także m.in. nauczania religii w szkołach publicznych, ślubów kanonicznych i przepisów podatkowych. Statut z 1890 r. utworzony był w czasach XIX-wiecznego wojującego antyklerykalizmu. Natomiast nowe porozumienie ma zapewnić Kościołowi większą swobodę działania m.in. w duszpasterstwie i oświacie. Reguluje też sprawy podatkowe oraz prawa pracy.
Spadkobiercy antyklerykałów wskazują na art. 19 konstytucji, zabraniający „federacji, stanom i wspólnotom sojuszy ze wspólnotami religijnymi i ich reprezentantami”. Natomiast szefowa wydziału ds. europejskich w brazylijskim MSZ, Maria Edileuza Reis podkreśliła, że nie jest to porozumienie ze wspólnotą religijną, lecz porozumienie między dwoma suwerennymi państwami, ponieważ Stolica Apostolska ma takie same prawa w świetle prawa narodów jak Brazylia.
Również sekretarz generalny Konferencji Biskupów Brazylii, bp Dimas Lara Barbosa, już w czerwcu br. powiedział, że porozumienie nie narusza zasady laickości.
W najbliższych dniach porozumienie będzie przedmiotem dyskusji w kolejnych komisjach izby niższej parlamentu Brazylii. Na początku sierpnia sprawa trafi na forum obrad Senatu.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.