Brazylia: biskup dyscyplinuje lewicujących księży

2008-10-24 00:00:00
Brazylia: biskup dyscyplinuje lewicujących księży

Biskup pomocniczy archidiecezji São Paulo Pedro Luiz Stringhini skrytykował grupę księży, którzy publicznie wyrazili swoje poparcie dla Marty Suplicy jako kandydatki na urząd burmistrza São Paulo. Jest ona znana z zaangażowania w walkę o legalizację aborcji, związków homoseksualnych i eutanazji w Brazylii. Hierarcha podkreślił, że akcja księży jest zdecydowanie sprzeczna ze stanowiskiem Kościoła.

Bp Stringhini przypomniał, że 17 października odbyło się „zebranie, w którym udział wzięło prawie 200 osób, wśród nich 40 księży”. Jego wynikiem był manifest ukazujący Martę Suplicy jako „sprawiedliwą katoliczkę, walczącą w imieniu najbiedniejszych”, co skrytykowały organizacje prorodzinne i obrońców życia.

Hierarcha wyjaśnił, że kiedy dowiedział się o zaplanowanym zebraniu, na które zaproszeni byli także duchowni, spotkał się z 12 księżmi. Wyraził swój sprzeciw i doradził im, aby nie brali w nim udziału. Jednak 18 października zaczęły napływać do niego protesty katolików oburzonych z powodu obecności księży i ich opowiedzenia się za kandydaturą Suplicy. Natychmiast wydał zakaz ogłoszenia tego poparcia w parafiach. „Dziś mogę powiedzieć, że w kościołach nie ogłoszono poparcia dla kandydatki” – zapewnił bp Stringhini.

Wskazał, że Kościół nie popiera udziału księży w manifestacjach o charakterze politycznym, partyjnym czy wyborczym. „W imieniu wspólnot i ich księży proszę katolików, którzy poczuli się obrażeni, o wybaczenie” – napisał hierarcha w specjalnym oświadczeniu.

Marta Suplicy ma 63 lata. Jest absolwentką Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w São Paulo. Należy do Partii Pracy. Burmistrzem São Paulo, największego miasta Brazylii, była już w latach 2001-04. W 2007 r. została ministrem turystyki w rządzie federalnym.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.