Brazylia: groźba śmierci za ujawnianie przypadków pedofilii i handlu ludźmi
2008-05-08 00:00:00
Na 300 osób z małych miejscowości w brazylijskim stanie Pará wydano wyroki śmierci za to, że poinformowały władze o pedofilii, wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży i handlu ludźmi. Mówił o tym biskup prałatury terytorialnej Marajó w tym stanie – José Luis Azcona.
Stwierdził on, że władze stanu Para, chociaż znają te fakty, nie uczyniły dotychczas nic, aby zmniejszyć rozmiary zjawiska. „Martwię się nie tyle o swoje osobiste bezpieczeństwo, ale o tych trzystu mężczyzn i kobiet, na których wydano wyroki śmierci, bo to oznacza, że społeczeństwo jest chore, biedne i opuszczone” – powiedział z goryczą biskup. Dodał, że spośród 300 zagrożonych osób jedynie sto ma ochronę rządu.
„Potrzeba zmian w mentalności i nawrócenia. Musimy patrzeć na Amazonię taką, jaka ona jest, a nie oczami Brazylii” – oświadczył pochodzący z Hiszpanii 68-letni hierarcha, który swój urząd sprawuje od 21 lat. Wspomniał również o związkach miejscowych władz z „prostytucją, handlem i używaniem narkotyków oraz spożywaniem alkoholu wśród młodzieży”.
6 maja specjalna komisja Rady Obrony Praw Człowieka przy Prezydencie Republiki Brazylii wysłuchała biskupów: Flavio Giovenale, Erwina Kräutlera i ks. José Amaro Lopesa de Souza, którym również zagrożono śmiercią za donoszenie o handlu kobietami i dziećmi w celu czerpania zysków z ich wykorzystywania seksualnego w Amazonii.
Podczas tego spotkania bp Giovenale z północnobrazylijskiej diecezji Abaetetuba zwrócił uwagę, że już dwa miesiące temu poinformował Ministerstwo Sprawiedliwości o sytuacji, lecz do dnia dzisiejszego nie uzyskał od władz żadnej odpowiedzi w tej sprawie. „Przydałby się choćby jakiś skromny oddźwięk, żeby nas zachęcić do wytrwałości” – dodał hierarcha. Zaznaczył, że dla niego spotkanie z Komisją Prezydencką stwarza możliwości zmniejszenia rozmiarów problemu.
Biskup podkreślił, że grożenie śmiercią powoduje poczucie braku bezpieczeństwa i budzi wielkie zaniepokojenie. „Pamiętamy przypadek siostry Dorothy Stang, gdy nie uszanowano ani jej wieku, ani sytuacji, w jakiej się znajdowała” – powiedział niespełna 54-letni hierarcha, pochodzący z Włoch, przypominając zamordowanie amerykańskiej misjonarki w lutym 2005. Przyznał przy tym, że handel ludźmi, pedofilia oraz seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży w stanie Para przybrało takie rozmiary, że rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. „Naiwnością byłby pogląd, że walka z tym zjawiskiem będzie prosta. Niektóre z tych problemów narastały przez całe lata i nie da się ich szybkie rozwiązać” – zauważył biskup.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.