Brazylia: Kościół broni obecności religii w przestrzeni publicznej
2009-08-26 00:00:00
Brazylijski Kościół skrytykował próby usunięcia z budynków publicznych symboli religijnych oraz nauki religii z programów szkolnych. Zdaniem przewodniczącego episkopatu (CNBB) abp Geraldo Lyrio Rocha działania takie są przestępstwem wymierzonym w tożsamość narodową.
– Odwoływanie się do świeckości państwa i do społeczeństwa pluralistycznego celem usunięcia wszystkich elementów wszczepionych w kulturę brazylijską jest przestępstwem - stwierdził 23 sierpnia abp Rocha w wypowiedzi dla agencji Brasil. Hierarcha odniósł się do dyskusji związanej ze skierowaniem w lipcu br. przez prokuratora federalnego w São Paulo wniosku o usunięcie z budynków publicznych symboli religijnych. – Większość obywateli Brazylii to katolicy a historia naszej ojczyzny jest silnie naznaczona obecnością religii – stwierdził metropolita Mariany.
Zwolennicy usunięcia symboli religijnych z miejsc publicznych powołują się na zawarty w konstytucji zapis o świeckości państwa. Twierdzą przy tym, że obecna sytuacja faworyzuje katolicyzm.
Nauczanie religii w szkołach przewidziane jest w konstytucji z 1988 roku. Podpisane w listopadzie ubiegłego roku porozumienie między rządem brazylijskim a Stolicą Apostolską jest obecnie przedmiotem debaty w parlamencie. Zakłada ono naukę religii katolickiej oraz innych wyznań. Abp Rocha nie zgadza się z opinią, że porozumienie uprzywilejowuje Kościół katolicki. Zaznaczył, że uzgodnienia w nim zawarte dotyczą także innych wyznań. Przypomniał, że nauka religii jest ważną częścią procesu edukacyjnego. – Pełna edukacja, obok innych aspektów życia ludzkiego, składa się również z nauki religii – stwierdził abp Rocha.
Według hierarchy fakt, iż Brazylia jest państwem świeckim nie oznacza że jest państwem antyreligijnym, czy ateistycznym. Obecność wiary w salach szkolnych jest zgodna z kulturalną formacją społeczeństwa brazylijskiego. – Państwo jest świeckie, jednak społeczeństwo nie jest obojętne religijnie. Uczniowie nie są ateistami – stwierdził przewodniczący episkopatu Brazylii.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.