Brazylia: Kościół broni obecności religii w przestrzeni publicznej
2009-08-26 00:00:00
Brazylijski Kościół skrytykował próby usunięcia z budynków publicznych symboli religijnych oraz nauki religii z programów szkolnych. Zdaniem przewodniczącego episkopatu (CNBB) abp Geraldo Lyrio Rocha działania takie są przestępstwem wymierzonym w tożsamość narodową.
– Odwoływanie się do świeckości państwa i do społeczeństwa pluralistycznego celem usunięcia wszystkich elementów wszczepionych w kulturę brazylijską jest przestępstwem - stwierdził 23 sierpnia abp Rocha w wypowiedzi dla agencji Brasil. Hierarcha odniósł się do dyskusji związanej ze skierowaniem w lipcu br. przez prokuratora federalnego w São Paulo wniosku o usunięcie z budynków publicznych symboli religijnych. – Większość obywateli Brazylii to katolicy a historia naszej ojczyzny jest silnie naznaczona obecnością religii – stwierdził metropolita Mariany.
Zwolennicy usunięcia symboli religijnych z miejsc publicznych powołują się na zawarty w konstytucji zapis o świeckości państwa. Twierdzą przy tym, że obecna sytuacja faworyzuje katolicyzm.
Nauczanie religii w szkołach przewidziane jest w konstytucji z 1988 roku. Podpisane w listopadzie ubiegłego roku porozumienie między rządem brazylijskim a Stolicą Apostolską jest obecnie przedmiotem debaty w parlamencie. Zakłada ono naukę religii katolickiej oraz innych wyznań. Abp Rocha nie zgadza się z opinią, że porozumienie uprzywilejowuje Kościół katolicki. Zaznaczył, że uzgodnienia w nim zawarte dotyczą także innych wyznań. Przypomniał, że nauka religii jest ważną częścią procesu edukacyjnego. – Pełna edukacja, obok innych aspektów życia ludzkiego, składa się również z nauki religii – stwierdził abp Rocha.
Według hierarchy fakt, iż Brazylia jest państwem świeckim nie oznacza że jest państwem antyreligijnym, czy ateistycznym. Obecność wiary w salach szkolnych jest zgodna z kulturalną formacją społeczeństwa brazylijskiego. – Państwo jest świeckie, jednak społeczeństwo nie jest obojętne religijnie. Uczniowie nie są ateistami – stwierdził przewodniczący episkopatu Brazylii.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.