Brazylia: Kościół broni obecności religii w przestrzeni publicznej

2009-08-26 00:00:00
Brazylia: Kościół broni obecności religii w przestrzeni publicznej

Brazylijski Kościół skrytykował próby usunięcia z budynków publicznych symboli religijnych oraz nauki religii z programów szkolnych. Zdaniem przewodniczącego episkopatu (CNBB) abp Geraldo Lyrio Rocha działania takie są przestępstwem wymierzonym w tożsamość narodową.

Odwoływanie się do świeckości państwa i do społeczeństwa pluralistycznego celem usunięcia wszystkich elementów wszczepionych w kulturę brazylijską jest przestępstwem - stwierdził 23 sierpnia abp Rocha w wypowiedzi dla agencji Brasil. Hierarcha odniósł się do dyskusji związanej ze skierowaniem w lipcu br. przez prokuratora federalnego w São Paulo wniosku o usunięcie z budynków publicznych symboli religijnych. – Większość obywateli Brazylii to katolicy a historia naszej ojczyzny jest silnie naznaczona obecnością religii – stwierdził metropolita Mariany.

Zwolennicy usunięcia symboli religijnych z miejsc publicznych powołują się na zawarty w konstytucji zapis o świeckości państwa. Twierdzą przy tym, że obecna sytuacja faworyzuje katolicyzm.

Nauczanie religii w szkołach przewidziane jest w konstytucji z 1988 roku. Podpisane w listopadzie ubiegłego roku porozumienie między rządem brazylijskim a Stolicą Apostolską jest obecnie przedmiotem debaty w parlamencie. Zakłada ono naukę religii katolickiej oraz innych wyznań. Abp Rocha nie zgadza się z opinią, że porozumienie uprzywilejowuje Kościół katolicki. Zaznaczył, że uzgodnienia w nim zawarte dotyczą także innych wyznań. Przypomniał, że nauka religii jest ważną częścią procesu edukacyjnego. – Pełna edukacja, obok innych aspektów życia ludzkiego, składa się również z nauki religii – stwierdził abp Rocha.

Według hierarchy fakt, iż Brazylia jest państwem świeckim nie oznacza że jest państwem antyreligijnym, czy ateistycznym. Obecność wiary w salach szkolnych jest zgodna z kulturalną formacją społeczeństwa brazylijskiego. – Państwo jest świeckie, jednak społeczeństwo nie jest obojętne religijnie. Uczniowie nie są ateistami – stwierdził przewodniczący episkopatu Brazylii.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.