Brazylia: Kościół jest zawsze po stronie życia
2008-08-25 00:00:00
„Wobec etyki, która zabrania eliminacji niewinnego życia ludzkiego, nie można akceptować wyjątków. Płód ludzki z wadą bezmózgowia nie jest czymś, czego możemy się pozbyć” – stwierdzili biskupi Brazylii w wydanym oświadczeniu. W najbliższym czasie Najwyższy Trybunał Federalny tego kraju ma się ustosunkować do kwestii legalizacji uśmiercania płodów z wadą anencefalii, czyli bezmózgowia.
– Kościół jest zawsze po stronie życia. Obrona życia nie jest uzależniona od negocjacji. Także życie, które być może będzie krótkie, winno być chronione aż do naturalnej śmierci – podkreślił w wywiadzie prasowym abp Geraldo Lyrio Rocha, przewodniczący konferencji episkopatu Brazylii. Jej sekretarz, bp Dimas Lara Barbosa, zaznaczył natomiast z przekonaniem: – Dla nas, niezależnie od stanu zdrowia, jego długości, życie ludzkie zawsze winno być chronione!
W oficjalnej nocie pasterze podkreślają, że bezmózgowie nie zmniejsza godności człowieka będącego dopiero w stanie początkowego rozwoju. Biskupi przypomnieli przypadek dziewczynki, która zmarła 1 sierpnia. Marcela de Jesus Galante Ferreira z rozpoznaną anencefalią żyła rok i osiem miesięcy. Kiedy jeszcze żyła, pediatra stwierdził jej aktywność i percepcję obecności matki.
Powołując się na obowiązującą konstytucję federalną – informuje Radio Watykańskie – biskupi przypominają o „nienaruszalności prawa do życia”, jak też o „godności osoby ludzkiej” i podkreślają z naciskiem: „Wobec etyki, która zabrania eliminacji niewinnego życia ludzkiego, nie można akceptować wyjątków. Płód ludzki z wadą bezmózgowia nie jest czymś, czego możemy się pozbyć. Aborcja płodu z anencefalią jest wyrokiem śmierci na słabe i bezbronne istnienie ludzkie”.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.