Brazylia: Kościół jest zawsze po stronie życia

2008-08-25 00:00:00
Brazylia: Kościół jest zawsze po stronie życia

„Wobec etyki, która zabrania eliminacji niewinnego życia ludzkiego, nie można akceptować wyjątków. Płód ludzki z wadą bezmózgowia nie jest czymś, czego możemy się pozbyć” – stwierdzili biskupi Brazylii w wydanym oświadczeniu. W najbliższym czasie Najwyższy Trybunał Federalny tego kraju ma się ustosunkować do kwestii legalizacji uśmiercania płodów z wadą anencefalii, czyli bezmózgowia.

Kościół jest zawsze po stronie życia. Obrona życia nie jest uzależniona od negocjacji. Także życie, które być może będzie krótkie, winno być chronione aż do naturalnej śmierci – podkreślił w wywiadzie prasowym abp Geraldo Lyrio Rocha, przewodniczący konferencji episkopatu Brazylii. Jej sekretarz, bp Dimas Lara Barbosa, zaznaczył natomiast z przekonaniem: – Dla nas, niezależnie od stanu zdrowia, jego długości, życie ludzkie zawsze winno być chronione!

W oficjalnej nocie pasterze podkreślają, że bezmózgowie nie zmniejsza godności człowieka będącego dopiero w stanie początkowego rozwoju. Biskupi przypomnieli przypadek dziewczynki, która zmarła 1 sierpnia. Marcela de Jesus Galante Ferreira z rozpoznaną anencefalią żyła rok i osiem miesięcy. Kiedy jeszcze żyła, pediatra stwierdził jej aktywność i percepcję obecności matki.

Powołując się na obowiązującą konstytucję federalną – informuje Radio Watykańskie – biskupi przypominają o „nienaruszalności prawa do życia”, jak też o „godności osoby ludzkiej” i podkreślają z naciskiem: „Wobec etyki, która zabrania eliminacji niewinnego życia ludzkiego, nie można akceptować wyjątków. Płód ludzki z wadą bezmózgowia nie jest czymś, czego możemy się pozbyć. Aborcja płodu z anencefalią jest wyrokiem śmierci na słabe i bezbronne istnienie ludzkie”.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.