Brazylia: rośnie liczba powołań do życia duchownego

2008-04-30 00:00:00

Wyraźny wzrost powołań do życia kapłańskiego i zakonnego odnotowuje się w Kościele katolickim w Brazylii. Przemiany zachodzące w ostatnich latach w samym Kościele oraz w sferze politycznej i społecznej kraju wywierają wpływ na jakość i ilość powołań wśród brazylijskiej młodzieży – donosi Radio Watykańskie.

Po okresie, w którym obserwowano wyraźny spadek liczby kandydatów do życia kapłańskiego i zakonnego w ostatniej dekadzie liczba młodych osób wybierających życie kapłańskie lub zakonne wzrosła o 40 proc. W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba kandydatów do zgromadzeń zakonnych odznaczających się surową dyscypliną wzrosła pięciokrotnie.

Nastąpiła także zmiana motywacji osób wybierających życie duchowne. Jeszcze nie tak dawno, pod wpływem teologii wyzwolenia, młodzi wstępując do seminariów lub zakonów, pragnęli zaangażować się w sferze społecznej i politycznej. – Obecnie nowe powołania koncentrują się bardziej na wymiarze wewnętrznym – stwierdził ks. Reginaldo Lima, asesor komisji episkopatu do spraw posług sakramentalnych i życia konsekrowanego. Ponadto młodzi decydujący się oddać swoje życie w posłudze Kościołowi są bardziej poważni i otwarci na wypełnianie wskazań Watykanu.

Inną charakterystyką dzisiejszych powołań jest wiek. Średnia wieku kandydatów do kapłaństwa wynosi 22 lata. Pokaźny procent wstępujących do seminarium czy klasztoru ukończyło już studia. Jak podkreślają sami kandydaci do kapłaństwa czy życia zakonnego, są bardziej świadomi swojego wyboru – czytamy na stronach internetowych Radia Watykańskiego.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.