Brazylia: wielotysięczna manifestacja w obronie życia
2008-04-02 00:00:00

Na placu przed katedrą w Sao Paulo odbył się w sobotę 29 marca drugi Publiczny Akt Obrony Życia. W manifestacji zorganizowanej przez „Komitet Ruchu Obrony Życia – Brazylia bez Aborcji” udział wzięło kilka tysięcy osób, w tym wiele aktywnych postaci z życia politycznego, religijnego i społecznego Brazylii. Demonstranci wyrazili sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej aborcję, który dyskutowany jest w tamtejszym parlamencie od 1991 r.
Wśród osobistości życia publicznego, które wzięły udział w drugim Akcie Obrony Życia znaleźli się posłowie Luiz Bassuma i Jorge Tadeu Mudalen, bp Jose Nelson Westrupp oraz ks. Marcelo Rossi.
Organizatorzy akcji zapewniają, że była to manifestacja „ponadpartyjna, ponadreligijna, mająca na celu potwierdzenie, że naród brazylijski w swojej większości jest przeciwny legalizacji aborcji". Według ostatnich badań opublikowanych przez instytut Datafolha, 87 proc. badanych opowiedziało się przeciw aborcji. Według organizatorów legalizacja aborcji byłaby wyrazem nieposzanowania woli narodu i konstytucji, która gwarantuje ochronę życia od momentu poczęcia.
Koordynatorka „Ruchu Obrony Życia – Brazylia bez Aborcji” w Sao Paulo, Marilia de Castro stwierdziła, że impreza tego typu „jest konieczna, aby opinia publiczna mogła się opowiedzieć przeciw propozycjom legalizacji aborcji, które są tematem dyskusji w parlamencie”. Obowiązkiem rządu jest wprowadzanie w życie polityki obrony życia, matek, odpowiedzialnego rodzicielstwa, praw dziecka, młodzieży i rodziny a nie koncentrowanie się na próbach legalizacji aborcji – podkreśliła de Castro.
W 2007 r. ponad 11 tys. osób spotkało się na placu przed katedrą podczas pierwszego Publicznego Aktu Obrony Życia, aby powiedzieć „nie” legalizacji aborcji i opowiedzieć się za życiem. Akt ten rozpoczął szereg manifestacji, które odbywały się w rożnych miastach Brazylii a zakończyły się Narodowym Marszem w Obronie Życia, który odbył się w stolicy kraju z udziałem ponad dwudziestu tysięcy osób.
"Ruch Obrony Życia – Brazylia bez Aborcji" powstał w lipcu 2006 r. Do ruchu przynależą prawnicy, naukowcy, profesorowie zjednoczeni w organizacji, broniącej podstawowego prawa do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.