Brazylia: wstrzymano emisję bluźnierczego spotu

2011-10-18 00:00:00
Brazylia: wstrzymano emisję bluźnierczego spotu


Na żądanie archidiecezji Rio de Janeiro telewizja brazylijska wstrzymała wyświetlanie filmiku, zamówionego przez urugwajskie linie lotnicze Pluna i wykorzystującego jako element reklamy słynną figurę Chrystusa Odkupiciela. Przedstawia on piłkarza urugwajskiego Sebastiána „Loco” Abreu z brazylijskiego klubu Botafogo, gdy wykonuje rzut karny w kierunku Chrystusa, którego rozłożone ręce upodabniają Go w tym spocie do bramkarza.

Sam zawodnik, przyznający się do wiary katolickiej, twierdzi, że nie znał dokładnie planów agencji reklamowej, której nazwy nie ujawniono. Wyraził przy tym zakłopotanie z powodu wykorzystania jego wizerunku bez wiedzy o tym, co będzie zawierać ta reklama.

Ks. Marcos Williams z wydziału prasowego archidiecezji São Sebastião do Rio de Janeiro, która jest właścicielką praw do rzeźby górującej nad miastem, powiedział peruwiańskiej katolickiej agencji prasowej ACI Prensa, że filmik nie zostanie pokazany w telewizji. Dodał, że archidiecezja zażądała od linii lotniczych wycofania spotu, co – jak zaznaczył – zostało przyjęte.

Kapłan oświadczył również, że dyrektor Pluny osobiście rozmawiał z nim, wyjaśniając, że poczuł się niezręcznie, gdy usłyszał propozycję firmy reklamowej. Jednocześnie szef linii lotniczych zapewnił, że jego spółka nie miała zamiaru kogokolwiek atakować lub znieważać „ten święty wizerunek” i że „nigdy coś podobnego się nie wydarzy”.

W archidiecezji troszczymy się, aby rzeźba była dobrze utrzymana – powiedział ks. Williams. Podkreślił, że górujący nad miastem Chrystus Odkupiciel jest pomnikiem, stanowiącym swego rodzaju „tożsamość Brazylii, szczególnie zaś Rio de Janeiro”. Zaznaczywszy, że archidiecezja nie obawia się środków przekazu, stwierdził, że w takich przypadkach „wszystko winno być sprawdzane w celu zagwarantowania integralności” tego szczególnego wizerunku. Dodał jeszcze, że sam piłkarz zadzwonił do niego i długo z nim rozmawiał. – Zawodnik był bardzo zasmucony i powiedział, że nie miał żadnego zamiaru znieważania rzeźby, wręcz przeciwnie – zapewnił duchowny brazylijski.

38-metrowy pomnik (łącznie z postumentem) Chrystusa Odkupiciela wznosi się na szczycie granitowej góry Corcovado (Garbus) w Rio de Janeiro w Brazylii. Stanowi symbol miasta oraz najbardziej imponujący i charakterystyczny jego elementem. Zaprojektował go brazylijski rzeźbiarz Hector da Silva, podczas gdy dzieło wykonał Paul Landowski – francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. We Francji też wykonano rzeźbę, którą następnie przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem. Odsłonił ją 12 października 1931 słynny włoski fizyk i konstruktor Guglielmo Marconi, który również zaprojektował oświetlenie pomnika.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.