Brazylia: założyciel wspólnoty ewangelikalnej oszustem?
2009-08-12 00:00:00
Edir Macedo – założyciel jednej z największych wspólnot ewangelikalnych w Brazylii – został oskarżony o sprzeniewierzenie miliardów dolarów pochodzących ze składek, w większości biednych ludzi. Zarzuca mu się wykorzystanie tych pieniędzy na zakup biżuterii, stacji telewizyjnych i na inne prywatne cele.
Sąd brazylijski uznał, że zarzuty stanowej prokuratury z São Paulo są zasadne i dopuścił do dalszego postępowania. Samozwańczego „biskupa” i dziewięciu ludzi związanych z założonym przez niego Powszechnym Kościołem Królestwa Bożego oskarża się o oszustwa na szkodę wspólnoty i licznych jej członków. Według oskarżycieli tylko w latach 2003-2008 Macedo i jego wspólnicy przywłaszczyli sobie 2 mld dolarów ze składek wiernych, uważa się jednak, że proceder ten rozpoczął się już 10 lat temu.
Obrońca Arthur Lavigne powiedział gazecie „Folha de S. Paulo”, że oskarżeni nie przyznają się do winy.
Zdaniem prowadzących sprawę prokuratorów, członkowie wspólnoty z terenu Brazylii przekazują co roku na jej cele około 800 mln dolarów. Wspólnota liczy około 8 mln członków, żyjących w Brazylii i w innych krajach świata. Jej władze miały mówić wyznawcom, że potrzebne jest wsparcie finansowe w postaci gotówki, czeków, samochodów i innych dóbr. Środki te miały pomóc w budowie kolejnych świątyń, a także służyć do opłacenia programów religijnych w radio i telewizji.
W celu prania brudnych pieniędzy przywódcy ewangelikalni mieli posługiwać się fałszywymi firmami, przenosili majątek za granicę, a następnie w formie pożyczek inwestowali go w swoje prywatne interesy. Przy okazji wykorzystywali fakt, że datki religijne nie podlegają opodatkowaniu.
Edir Macedo, który założył swoją sektę w 1977 r., posiada dużą sieć telewizyjną, trzy tytuły prasowe i kilka stacji radiowych. Należą do niego także agencja turystyczna i czarterowa linia lotnicza. Już w latach 90. ubiegłego wieku jego wspólnotę oskarżono o pranie brudnych pieniędzy kolumbijskiego kartelu narkotykowego. Macedo był także oskarżony o oszustwa podatkowe, ale zarzutów tych nie udało się udowodnić.
Od wielu lat w Brazylii, największym kraju katolickim na świecie, bardzo szybko wzrasta liczba różnych wspólnot ewangelikalnych, tzn. mających podłoże protestanckie, ale jednocześnie znacznie bardziej radykalnych a nawet skrajnych w swych poglądach od tradycyjnych protestantów, np. luteran czy ewangelików reformowanych. Wspólnoty te są na ogół nastawione bardzo antykatolicko, ale nierzadko są również skłócone z tymi tradycyjnymi wspólnotami protestanckimi, którym zarzucają, że są za mało aktywne apostolsko i misyjnie.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.