Brazylijski neurobiolog, powołany niedawno do Papieskiej Akademii Nauk, przyznał w wywiadzie dla pisma „Vi o Mundo”, że popiera legalizację aborcji oraz związków partnerskich osób tej samej płci.
Dr Miguel Nicoleis, wykładowca na Duke University ubolewał ostatnio nad tym, że wszystkie media napisały o nim w taki sam sposób. – Zastosowały ten sam klucz: Papież mianował na stanowisko w Akademii osobę, która broni depenalizacji aborcji i związków cywilnych osób tej samej płci, co jest prawdą – mówił.
Dalej żartował sobie: – Nie zostałem uprowadzony przez żadnego obcego, ani też nie wszczepiono mi mikrochipa do mózgu, bym powiedział, to co powiedziałem. Nicoleis przyznał, że jest ateistą, ale „jego poglądy polityczne i osobiste przekonania nie mają żadnego znaczenia dla powołania go do Akademii”.
– Nigdy nie ukrywałem faktu, że nie należę do Kościoła katolickiego i nie mam żadnych przekonań religijnych – powiedział. Dodał również, że wszyscy ci, którzy oburzeni są jego nominacją do Papieskiej Akademii Nauk najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z tego, że jego osobiste przekonania nie mają żadnego znaczenia dla Watykanu. Gdyby było inaczej, po prostu nie zostałby wybrany na członka Akademii.
Szef organizacji Human Life International, Msgr Ignacio Barreiro jest w szoku, że „osoba, która krytykuje wprost wszystkich tych, którzy chcą zakazu aborcji i popiera legalizację związków tej samej płci, mogła być desygnowana do prestiżowej Papieskiej Akademii Nauk”.
Podobnie, nominacją oburzony jest dyrektor wpływowego portalu internetowego InfoCatolica, Luis Fernando Perz Bustamnte. Na swoim blogu napisał: „Nie mogą pojąć, dlaczego PAS nie jest zamknięta dla niekatolików. Jednak przede wszystkim nie mogę zaakceptować faktu, iż ludzie, którzy są instrumentami kultury śmierci, dopuszczani są do członkostwa w niej”. Dodał ponadto: „Nie mogę uwierzyć, że aby należeć do Papieskiej Akademii wystarczy być dobrym naukowcem. Powinno się ustalić, że kandydaci winni spełniać minimalne wymogi etyczne i moralne”.
Nowych członków Akademii wybierają sami akademicy. Jedynym kryterium wyboru są kompetencje naukowe i uczciwość. Wskazanych przez Akademię kandydatów mianuje Papież. On też wybiera przewodniczącego Akademii.
Zgodnie ze statutem Akademii, jeśli między nauką a wiarą nie ma sprzeczności, członkami Akademii mogą być niekatolicy, o ile tylko są wybitnymi naukowcami, respektują granice swych kompetencji i wiodą uczciwe życie.
Źródlo: LifeSiteNews.com, AS
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Miejmy nadzieję, że szokująca decyzja o mianowaniu dr. Miguela Nicoleisa członkiem Papieskiej Akademii Nauk zostanie szybko cofnięta.